7 Օգոստոս 2025 - 13:48 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կընդունի Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, որոնք Սպիտակ տանը ստորագրելու են խաղաղության համաձայնագիրը, հայտնում է Reuters-ը՝ երկու աղբյուրի վրա հղումով, որոնք չեն ցանկացել, որ իրենց անունները հրապարակվեն։
Պաշտոնյաների խոսքով, փաստաթղթի մանրամասն բանակցված բաժնում Հայաստանը ԱՄՆ–ին կտա տարանցման միջանցքի զարգացման բացառիկ իրավունքներ տևական ժամանակով, սակայն, հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ ժամանակահատվածով։ Այն կոչվելու է «Թրամփի ճանապարհ՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար», և հայտնի կլինի TRIPP հապավումով։
Նշվում է, որ «երթուղին շահագործվելու է ըստ Հայաստանի օրենսդրության, իսկ ԱՄՆ–ն տարածքը կհանձնի ենթավարձակալության կոնսորցիումին՝ ենթակառուցվածքների և կառավարման համար»։
«Այս քայլը կբացահայտի տարածաշրջանն առևտրային տեսանկյունից և կկանխի հետագա ռազմական գործողությունները», – ասել է պաշտոնյաներից մեկը։
Ալիևն ու Փաշինյանը նաև փաստաթուղթ կստորագրեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման մասին, որը համահիմնադրել է 1992 թվականին Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ կողմից, որոնք հանդես են եկել որպես միջնորդ։
Ըստ պարբերականի, հայ-ադրբեջանական հարցի շուրջ առաջընթացը սկսվել է մարտ ամսին, երբ ԱՄՆ հատուկ դեսպան Սթիվ Ուիթկոֆն այցելել էրտարածաշրջան:
Վաշինգտոնում գործող և Հարավային Կովկասի իրադարձությունները լուսաբանող լրագրող Ալեքս Ռաուֆօղլուն X սոցիալական ցանցում հրապարակել է ԱՄՆ կառավարության իր աղբյուրների տվյալներով փաստաթղթերի այն ցանկը, որոնք նախատեսվում է ստորագրել ԱՄՆ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից։
Ըստ նրա՝ ստորագրվելու է համատեղ հռչակագիր, նախաստորագրվելու է Խաղաղության համաձայնագիրը, նամակը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս գալու մասին, երկրները նաև երկկողմ հուշագրեր են կնքելու ԱՄՆ-ի հետ։

Президент США Дональд Трамп примет премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Белом доме, где стороны подпишут мирное соглашение, сообщает агентство Reuters со ссылкой на двух неназванных источников.
По словам официальных лиц, в детально согласованной части документа Армения предоставит США исключительные права на развитие транзитного коридора через свою территорию на длительный срок, хотя точные сроки пока не известны. Коридор получит название «Путь Трампа во имя международного мира и процветания», или TRIPP.
Отмечается, что «маршрут будет эксплуатироваться в соответствии с законодательством Армении», а США передадут территорию в субаренду консорциуму для строительства инфраструктуры и управления ею.
«Этот шаг откроет регион в торговом плане и предотвратит возможные военные конфликты», – заявил один из официальных представителей.
Алиев и Пашинян также подпишут документ о формальном роспуске Минской группы ОБСЕ, созданной в 1992 году при участии Франции, России и США для посредничества в нагорно-карабахском конфликте.
По информации агентства, прогресс по армяно-азербайджанскому вопросу начался еще в марте, когда специальный представитель США Стив Уиткофф посетил регион.
Журналист Алекс Рауфоглу, освещающий события на Южном Кавказе и работающий в Вашингтоне, опубликовал в социальной сети X список документов, которые, по его данным, планируют подписать лидеры США, Армении и Азербайджана. Среди них — совместная декларация, предварительное мирное соглашение, письмо о выходе из Минской группы ОБСЕ и двусторонние меморандумы с США.