8 Օգոստոս 2025 - 09:31 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ օգոստոսի 8–ին Սպիտակ տանը հյուրընկալելու է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին՝ բնորոշելով հանդիպումը որպես «պատմական խաղաղության գագաթնաժողով», գրում է The Guardian–ը։
Նշվում է, որ Թրամփը նպատակ ունի վերջ դնել երկու նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև տասնամյակներ տևած թշնամությանը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «կմիանան ինձ Սպիտակ տանը՝ պաշտոնական խաղաղության ստորագրման արարողության համար», գրել է Թրամփը իր Truth Social հարթակում։
«Տասնամյակներ շարունակ հակառակորդ այս երկու պետությունները երկու անգամ պատերազմել են վիճելի Լեռնային Ղարաբաղի համար, որը Ադրբեջանը 2023 թվականին արագ հարձակման արդյունքում նվաճեց հայկական ուժերից, ինչի հետևանքով ավելի քան 100 հազար էթնիկ հայեր լքեցին իրենց տները»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ թեև երկրները մի քանի փուլով բանակցություններ են վարել, այդ թվում՝ անցած ամիս Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, մինչ այժմ դրանք հաջող արդյունքի չէին հանգեցրել։
«Այս երկու երկրները շատ տարիներ պատերազմել են՝ հանգեցնելով հազարավոր մարդկանց մահվան։ Շատ ղեկավարներ փորձել են ավարտել պատերազմը, բայց չեն հաջողել, մինչ այժմ։ Իմ վարչակազմը բավական երկար ժամանակ է շփումներ է ունեցել երկու կողմերի հետ»,– նշել է նա՝ գովեստի խոսքեր ուղղելով «այս քաջ առաջնորդներին ճիշտ որոշում կայացնելու համար»։
Թրամփը, որը բազմիցս պնդել է, որ միջազգային հակամարտությունների միջնորդման գործում իր աշխատանքը արժանի է Նոբելյան խաղաղության մրցանակի, հավելել է, որ Վաշինգտոնը երկկողմ համաձայնագրեր է ստորագրելու «երկու երկրների հետ՝ միասին տնտեսական հնարավորություններ զարգացնելու» նպատակով՝ Հարավային Կովկասի ներուժը բացահայտելու համար։
«ԱՄՆ պաշտոնյաները, որոնց հղում է անում Associated Press-ը, հայտնել են, որ համաձայնագրով Վաշինգտոնին կտրվեն վարձակալական իրավունքներ զարգացնելու այն տրանսպորտային միջանցքը, որը կկոչվի «Trump Route for International Peace and Prosperity» և որը կապելու է Ադրբեջանն իր մասի՝ Նախիջևանի հետ, որից բաժանված է Հայաստանի տարածքի 32 կիլոմետրանոց հատվածով։
Միջանցքով նախատեսվում է ապագայում անցկացնել երկաթուղի, նավթամուղ և գազամուղ, ինչպես նաև մալուխային օպտիկամանրաթելային գծեր՝ հնարավորություն տալով բեռնափոխադրումների և հետագայում՝ ուղևորափոխադրումների համար։ Կառուցումը չի ֆինանսավորվի ԱՄՆ կառավարության կողմից, այլ կիրականացվի մասնավոր ընկերությունների միջոցներով»,–ասվում է հրապարակման մեջ։
Համաձայնագիրը ձեռք է բերվել այս տարվա սկզբին Թրամփի հատուկ բանագնաց Սթիվ Վիթքոֆի այցից հետո Բաքու և կողմերի միջև շարունակական բանակցությունների արդյունքում։

8 Август 2025 - 10:49 AMT
Президент США Дональд Трамп сообщил, что примет лидеров Армении и Азербайджана в Белом доме для подписания мирного и экономического соглашения.
Трамп объявил, что 8 августа примет премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Белом доме на «историческом мирном саммите». По его словам, цель встречи — положить конец десятилетиям вражды между двумя бывшими советскими республиками.
Пашинян и Алиев «присоединятся ко мне в Белом доме для официальной церемонии подписания мира», — написал Трамп в своей социальной сети Truth Social.
«На протяжении десятилетий эти две соперничающие страны дважды воевали за спорный Нагорный Карабах, который Азербайджан захватил в 2023 году в ходе стремительного наступления, вынудив более 100 тысяч этнических армян покинуть свои дома», — говорится в публикации.
Как пишет The Guardian, хотя стороны провели несколько раундов переговоров, в том числе в прошлом месяце в Объединенных Арабских Эмиратах, до сих пор они не приводили к результату.
«Эти две страны много лет воевали, что привело к тысячам жертв. Многие лидеры пытались завершить войну, но не смогли — до сих пор. Моя администрация давно взаимодействует с обеими сторонами», — заявил он, выразив благодарность «этим отважным лидерам за правильное решение».
Трамп, неоднократно утверждавший, что его посредническая деятельность в международных конфликтах достойна Нобелевской премии мира, добавил, что Вашингтон подпишет с каждой страной отдельные соглашения о развитии экономических возможностей и раскрытии потенциала Южного Кавказа.
По данным Associated Press, соглашение предусматривает предоставление Вашингтону арендных прав на развитие транспортного коридора, который будет назван «Маршрут Трампа за международный мир и процветание» и соединит Азербайджан с его эксклавом Нахичевань через 32-километровый участок территории Армении.
В будущем по коридору планируется провести железную дорогу, нефтепровод и газопровод, а также линии оптоволоконной связи, что позволит перевозить грузы, а позже и пассажиров. Строительство не будет финансироваться правительством США, а реализуется за счет частных компаний.
Соглашение достигнуто после визита в начале года специального посланника Трампа Стива Виткоффа в Баку и продолжавшихся переговоров сторон.
8 августа Трамп проведет отдельные встречи с Пашиняном и Алиевым, после чего состоится трехсторонняя встреча. По его словам, лидеры официально подпишут мирное соглашение, а также другие документы.