8 Օգոստոս 2025 - 14:04 AMT
Ռուսաստանի հայերի միության ղեկավար Արա Աբրահամյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «վասսալական կախվածության մեջ է գցում» երկիրը Թուրքիայից և Ադրբեջանից, այն դեպքում, երբ «Բաքվի ախորժակները մշտապես աճում են»։ Նա այս մասին ասել է՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ-ում սպասվող Երևանի և Բաքվի բանակցությունները, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նույնիսկ ամենավատ խաղաղությունը միշտ էլ ավելի լավ է, քան պատերազմը։ Սա աքսիոմ է։ Բայց այն փաստը, որ հերթական անգամ գաղտնի ստորագրվում է ինչ-որ փաստաթուղթ, չի կարող չանհանգստացնել հայերին։ Ի՞նչ կբերի Հայաստանին այս խաղաղությունը։ Արդյո՞ք ադրբեջանական զորքերը կհեռանան Հայաստանի օկուպացված տարածքներից։ Արդյո՞ք կազատվեն հայ գերիները, որոնց թվում են նաև Արցախի ղեկավարները։ Արդյո՞ք տասնյակ հազարավոր տեղահանված արցախյան ընտանիքներ կգտնեն կացարան։ Այժմ ակնհայտ է, որ Փաշինյանի անզորության ֆոնին Ալիևի ախորժակները, նրա հակահայկական հռետորաբանությունն ու պահանջները օրեցօր աճում են»,–հայտարարել է Աբրահամյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ Ալիևի և Փաշինյանի ներկայությունը Սպիտակ տանը օղակ է տարածաշրջանում տեղի ունեցող տեկտոնիկ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների և ազդեցության գոտիների վերաձևման շղթայում։
«Փաշինյանը, այսօր հավակնելով խաղաղարարի կոչման, իր իսկ խոսքերով, կարող էր դեռ 2020 թվականի հոկտեմբերին կանգնեցնել պատերազմը, ինչը կստեղծեր խաղաղության պայմաններ տարածաշրջանում, սակայն դա չարեց։ Նա գիտակցաբար տարավ հազարավոր երիտասարդ հայերի անխուսափելի մահվան՝ նախապես իմանալով ելքը։ Կցանկանայի սխալվել, բայց, ինչպես երևում է, Փաշինյանն ինքը ներգրավված է և, ինչը շատ ավելի վատ է, ներգրավում է Հայաստանը և հայերին վասսալական կախվածության մեջ Թուրքիայից և Ադրբեջանից», — ընդգծել է նա։
Աբրահամյանը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ի մասնակցությունը հայկական հարցերի լուծմանը նոր բան չէ։
«Հենց 105 տարի առաջ ԱՄՆ-ն՝ ի դեմս Վուդրո Վիլսոնի, արդեն հանդես էր գալիս որպես արբիտր Հայաստանի և Թուրքիայի միջև։ Եվ անգամ Հայաստանին երաշխավորված էր ելք դեպի Սև ծով՝ Բաթումով։ Որտե՞ղ է այժմ այդ մանդատը, որը ստորագրել էին բոլոր կողմերը։ Հարցրեք Աթաթուրքին և Թուրքիայի խորհրդարանին։ Չէի ցանկանա, որ «Թրամփի Հայաստանը» կրկներ «Վուդրո Վիլսոնի Հայաստանի» ճակատագիրը»,–ասել է նա։

Глава Союза армян России Ара Абраамян в комментарии РИА Новости отметил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян ставит страну в «вассальную зависимость» от Турции и Азербайджана, тогда как «аппетиты Баку постоянно растут».
Он подчеркнул, что даже худший мир всегда лучше войны, но сам факт тайного подписания очередного документа вызывает серьезное беспокойство. «Что принесет этот мир Армении? Выведет ли Азербайджан свои войска с оккупированных территорий Армении? Будут ли освобождены армянские пленные, в том числе руководители Арцаха? Найдут ли десятки тысяч вынужденных переселенцев из Арцаха жилье? Сейчас очевидно, что на фоне бессилия Пашиняна аппетиты Алиева, его антииармянская риторика и требования растут с каждым днем», — заявил Абраамян.
По его словам, присутствие Алиева и Пашиняна в Белом доме — это звено в цепи тектонических геополитических изменений и перераспределения сфер влияния в регионе. Он напомнил, что сам Пашинян признавал: он мог остановить войну еще в октябре 2020 года, что создало бы условия для мира, но не сделал этого, сознательно приведя тысячи молодых армян к неизбежной смерти. «Хотел бы ошибаться, но, судя по всему, Пашинян сам вовлечен и, что гораздо хуже, втягивает Армению и армян в вассальную зависимость от Турции и Азербайджана», — подчеркнул он.
Абраамян отметил, что участие США в решении армянских вопросов — не новость. Он напомнил, что 105 лет назад США в лице президента Вудро Вильсона уже выступали арбитром между Арменией и Турцией и даже гарантировали Армении выход к Черному морю через Батуми. «Где сейчас этот мандат, который подписали все стороны? Спросите Ататюрка и турецкий парламент. Не хотелось бы, чтобы “Армения Трампа” повторила судьбу “Армении Вудро Вильсона”», — сказал он.
8 августа президент США Дональд Трамп примет Пашиняна и Алиева в Белом доме. После отдельных встреч состоится трехсторонняя встреча, на которой, по словам Трампа, они официально подпишут мирное соглашение, а также другие документы.