Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև ստորագրված փաստաթղթերի առնչությամբ Իրանը շարունակական շփումներ է ունեցել երկու կողմերի հետ։ Նա ընդգծել է, որ սպասվում է Հայաստանի արտգործնախարարի հեռախոսազանգը, որից հետո կզանգահարի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ երեքշաբթի նախատեսված է Հայաստանի փոխարտգործնախարարի այցը Թեհրան։ Արաղչու խոսքով՝ Զանգեզուրի և մյուս բարձրացված հարցերի շուրջ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է, և երկիրը ողջունում է երկու երկրների միջև ցանկացած խաղաղ գործընթաց, պատրաստակամ լինելով աջակցել դրան, հայտնում է IRNA գործակալությունը։
Նա ասել է, որ «միջանցքի հարցը փակված է, խոսքը հայկական տարանցիկ ճանապարհի մասին է», հայտնում է Factor.am-ը։
«Մենք կողմերի հետ անընդհատ խորհրդակցությունների մեջ ենք։ Զանգեզուրի և բարձրացված հարցերի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումը լիովին պարզ է. մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ցանկացած խաղաղություն, և մենք նախկինում հայտարարել ենք մեր պատրաստակամության մասին համագործակցել և օգնել երկու երկրների միջև խաղաղության գործընթացին։ Տարածաշրջանի վերաբերյալ մեր դիրքորոշումները նույնպես պարզ են. մենք ցանկանում ենք, որ տարածաշրջանի բոլոր երկրները լիակատար ինքնիշխանություն պահպանեն իրենց տարածքների նկատմամբ և աջակցում ենք տարածաշրջանի բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականությանը։ Մենք նաև պաշտպանում ենք միջազգային սահմանները և չենք ընդունում դրանցում որևէ փոփոխություն»,–ասել է նա։
Արաղչին հավելել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ հայտարարությունը ներառում է հետևյալ երեք սկզբունքները՝ տարածաշրջանի երկրների ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանք, տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանք և ընդդիմություն սահմանների ցանկացած փոփոխությանը, որոնք բացարձակապես համապատասխանում են Իրանի դիրքորոշումներին։
«Միջանցքի հարցը լիովին մի կողմ է դրվել, և խոսքը տարանցիկ ճանապարհի մասին է, որը կկառուցվի Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավասության ներքո՝ այս երկրի տարածքում։ Այս նախագծի իրականացումը մի ընկերության պատասխանատվությունն է, որն, ինչպես ասվել է, կլինի ամերիկա-հայկական ընկերություն, որը գրանցված է Հայաստանում և գործում է այս երկրի օրենքներով։ Իհարկե, ինչպես նշվել է արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, տարածաշրջանում ցանկացած օտարերկրյա ներկայություն, ցանկացած ձևով, կարող է բացասական հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության համար։
Մենք միշտ բարձրացրել ենք այս հարցը ադրբեջանական և հայկական կողմերի հետ և վերահաստատելու ենք այն։ Մենք ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին։ Մինչ այժմ մեր սկզբունքային դիրքորոշումները հարգվել են, բայց ամերիկյան ընկերության հնարավոր ներկայությունը մտահոգության տեղիք է տալիս, և մենք կշարունակենք այս հարցով մեր խորհրդակցությունները։ Իրանը զգուշացրել է տարածաշրջանում ցանկացած օտարերկրյա ներկայության առնչությամբ և ընդգծել, որ նման գործողությունը կարող է սպառնալ խաղաղությանը և կայունությանը։ Ամերիկյան ընկերության հնարավոր ներկայությունը այս նախագծում մտահոգության առիթ է Իրանի համար, և այս հարցը քննարկվել է կողմերի հետ, և զարգացումներին ուշադիր հետևում ենք», հայտարարել է Արաղչին։
Իրանի Նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը ևս պատասխանել է լրագրողների հարցին՝ կապված Սպիտակ տանը վերջերս ստորագրված համաձայնագրի հետ, որը վերաբերում է այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքին» և կնքվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև։ Նա նշել է, որ իր արտգործնախարար Աբաս Արաղչին վերջերս իրեն զեկույց է ներկայացրել այդ հարցի վերաբերյալ։
«Իհարկե, այս միջանցքը այն չէ, ինչի մասին լրատվամիջոցներում չափազանցված տեղեկություններ են տարածվել», – ասել է նախագահը՝ հավելելով, որ «Իրանի պահանջները բավարարվել են», հայտնում է Tansim-ը։
«Տարածքային ամբողջականության պահպանման, Եվրոպայի հետ կապ հաստատելու և հյուսիսով կապը չկտրելու այն շրջանակը, որն ակնկալում էր Իրանն այս հարցում ապահովվել է։ Միակ մտահոգիչ հանգամանքն այն է, որ հայկական և ամերիկյան ընկերություններ են ցանկանում կառուցել այս ճանապարհը», – հավելել է նա։

11 Август 2025 - 07:24 AMT
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи заявил, что в связи с подписанными между Арменией и Азербайджаном документами Тегеран поддерживает постоянные контакты с обеими сторонами. Он отметил, что ожидается телефонный разговор с министром иностранных дел Армении, затем — с премьер-министром Николом Пашиняном, а во вторник в Тегеран прибудет заместитель главы МИД Армении. По его словам, позиция Ирана по вопросу Зангезура и другим поднятым темам четкая: страна приветствует любой мирный процесс между Арменией и Азербайджаном и готова оказывать содействие, передает агентство IRNA.
Он заявил, что «вопрос коридора закрыт, речь идет об армянской транзитной дороге», — сообщает «Factor.am».
«Мы находимся в постоянных консультациях с обеими сторонами. Наша позиция по Зангезуру и поднятым вопросам абсолютно ясна: мы приветствуем любое мирное урегулирование между Арменией и Азербайджаном и ранее заявляли о готовности содействовать и помогать процессу. Наша позиция по региону также прозрачна: мы хотим, чтобы все страны сохраняли полный суверенитет над своими территориями, поддерживаем территориальную целостность всех государств региона. Мы также отстаиваем международно признанные границы и не принимаем их изменения», — подчеркнул он.
Аракчи добавил, что совместное заявление Армении и Азербайджана включает три принципа: уважение суверенитета стран региона, уважение территориальной целостности и неприятие любых изменений границ, что полностью соответствует позиции Ирана.
«Вопрос коридора полностью снят с повестки, речь идет о транзитной дороге, которая будет построена под суверенитетом и юрисдикцией Армении, на ее территории. Проект реализует, как сообщается, армяно-американская компания, зарегистрированная в Армении и действующая по ее законам. Разумеется, как отмечено в заявлении МИД, любое иностранное присутствие в регионе в любой форме может иметь негативные последствия для мира и стабильности.
Мы всегда поднимали этот вопрос с азербайджанской и армянской сторонами и будем продолжать это делать. Мы внимательно следим за ситуацией. До сих пор наши принципиальные позиции уважались, но возможное участие американской компании вызывает обеспокоенность, и мы продолжим консультации. Иран предостерегает от любого иностранного присутствия в регионе и подчеркивает, что такие действия могут угрожать миру и стабильности. Возможное участие американской компании в этом проекте — повод для беспокойства Ирана, и этот вопрос уже обсуждался с обеими сторонами. Мы следим за развитием событий», — заявил Аракчи.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан также ответил на вопросы журналистов о недавнем соглашении, подписанном в Белом доме между лидерами Армении и Азербайджана, касающемся так называемого «Зангезурского коридора». Он отметил, что министр иностранных дел недавно представил ему доклад по этому вопросу.
«Разумеется, этот коридор не тот, о котором преувеличенно сообщали в СМИ», — сказал президент, добавив, что «требования Ирана удовлетворены», передает «Tasnim».
8 августа в Белом доме во время трехсторонней встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева была подписана совместная декларация по итогам переговоров.
В Вашингтоне министры иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и Азербайджана Джейхун Байрамов в присутствии лидеров Армении, Азербайджана и США предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».
«Был обеспечен тот формат сохранения территориальной целостности, установления связи с Европой и сохранения северного направления, которого ожидал Иран. Единственное тревожное обстоятельство — то, что строить дорогу намерены армянские и американские компании», — добавил он.