Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը կոչվում է «Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղը)՝ Վաշինգտոնի հռչակագրի մեծ բացական»։
Նշվում է, որ ագրեսորի ախորժակի կանխումը վերջինիս ցանկությունները բավարարելու միջոցով պատրանքը բազմիցս հերքվել է պատմության ընթացքում։
«Օգոստոսի 8-ին, Հայաստանը եւ Ադրբեջանը Վաշինգտոնում ստորագրեցին խաղաղության համաձայնագրի կնքման մտադրության մասին հռչակագիր, որը ներկայացվում է որպես պատմական։ Սակայն Հարավային Կովկասի կայունացման ակնհայտ ցանկության հետևում, այս տեքստը շրջանցում է մի շարք կենսական հարցեր, ինչը վտանգում է արդարցի և կայուն խաղաղության հեռանկարները։
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների՝ խաղաղության համաձայնության հասնելու պատրաստակամությունը, որը վկայում է տարածաշրջանում նոր էջ բացելու ձգտման մասին։ Սակայն, Շրջանակը ափսոսանք է հայտնում, որ հռչակագիրը ոչ անդրադառնում է Արցախից տեղահանված, 2023թ․ սեպտեմբերին Ադրբեջանի իրականացրած էթնիկ զտման զոհ հայ գաղթականների վերադարձի իրավունքին, ոչ էլ Բաքվում դեռևս պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման հարցին։ Այն լռում է նաև Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցում, որն այսօր լուրջ սպառնալիքի տակ է՝ ոչնչացման կամ յուրացման տեսքով»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Շրջանակը բարձրաձայնել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների՝ ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ կոչի մասին, որն առնչվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացի ու հարակից մեխանիզմների լուծարմանը։ Չնայած այս կառույցը վերջին հինգ տարիներին ակտիվություն չի ցուցաբերել, այդ քայլը, ըստ կազմակերպության, կարող է վերացնել միջազգային հանրության՝ Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հարցերին օրինական ու բազմակողմանի մոտեցում ցուցաբերելու հնարավորությունը։
Հռչակագրում ներառված է նաև «Թրամփի ուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» ծրագրի իրականացումը՝ նախատեսելով առանց խոչընդոտի հաղորդակցություն Ադրբեջանի մայրցամաքային հատվածի և Նախիջևանի միջև՝ Հայաստանի տարածքով։ Շրջանակի համոզմամբ՝ այս նախագիծը նպաստելու է Թուրքիայի ու Ադրբեջանի դիրքերի ամրապնդմանը տարածաշրջանում՝ խորացնելով արդեն առկա ուժային անհավասարակշռությունը Հայաստանի Հանրապետության հաշվին։
«Մեր հին եվրոպական մայրցամաքի պատմությունը մեզ հիշեցնում է, որ ցանկացած գնով խաղաղության ձգտումը երկարատև խաղաղության համար լավագույն երաշխիքը չէ: Ագրեսորի ախորժակի կանխումը վերջինիս ցանկությունները բավարարելը միջոցով պատրանքը բազմիցս հերքվել է մեր պատմության ընթացքում։ Եթե մենք ընդունում ենք այս ճշմարտությունը ռուս-ուկրաինական հակամարտության համատեքստում, ապա պետք է նաև ընդունենք, որ այն լիովին կիրառելի է Լեռնային Ղարաբաղի /խաղաղության հռչակագրում մեծ բացակայի/ հակամարտության նկատմամբ»,- նշել է Ֆրանսուա Պուպոնին, Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանի նախագահը։

14 Август 2025 - 07:36 AMT
Общественная организация «Франция–Арцах» опубликовала заявление под заголовком «Арцах (Нагорный Карабах) — главное упущение Вашингтонской декларации», в котором выражает сожаление по поводу упущений в тексте, подписанном 8 августа в Вашингтоне Арменией и Азербайджаном.
Организация приветствует готовность армянских властей к мирному соглашению, но указывает, что декларация игнорирует ключевые вопросы: право на возвращение армян, изгнанных в результате этнической чистки, осуществлённой Азербайджаном в сентябре 2023 года, освобождение армянских пленных, удерживаемых в Баку, а также защиту армянского культурного наследия Арцаха, находящегося под угрозой уничтожения или присвоения.
По мнению авторов заявления, история неоднократно доказывала, что удовлетворение требований агрессора не приносит устойчивого мира, а лишь усиливает угрозу.
Организация также выразила обеспокоенность в связи с совместным обращением министров иностранных дел Армении и Азербайджана к ОБСЕ о прекращении деятельности Минской группы. Хотя группа не проявляла активности в последние годы, её окончательная ликвидация, по мнению «Франция–Арцах», может закрыть возможности для международного, законного и многостороннего подхода к неурегулированным вопросам Карабаха.
Критике подверглась и инициатива «Маршрут Трампа для международного мира и процветания», включённая в декларацию и предусматривающая беспрепятственную связь между материковой частью Азербайджана и Нахичеванью через территорию Армении. В заявлении подчёркивается, что этот проект лишь усилит позиции Турции и Азербайджана, углубляя дисбаланс в регионе за счёт Армении.
«История нашего старого европейского континента напоминает нам, что стремление к миру любой ценой не гарантирует прочного мира», — заявил Франсуа Пупони, президент организации «Франция–Арцах». — «Если мы признаем это в контексте российско-украинского конфликта, то должны признать и применимость этой истины к конфликту в Нагорном Карабахе — великому отсутствующему в декларации о мире».
*8 августа в Белом доме состоялась трёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента США Дональда Трампа и президента Азербайджана Ильхама Алиева, по итогам которой была подписана совместная декларация. Министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — в присутствии лидеров предварительно подписали «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений».