14 Օգոստոս 2025 - 08:52 AMT
Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պաշտպանության հարցերով կոմիտեի առաջին տեղակալ, «Ռոդինա» կուսակցության ներկայացուցիչ Ալեքսեյ Ժուրավլյովն ասել է, որ որ Հայաստանի վարչապետ «Նիկոլ Փաշինյանը Արևմուտքի ճնշման տակ հանձնել է այն ամենը, ինչի համար պայքարել են հայ ժողովրդի բազմաթիվ սերունդներ»։
Հայաստանը և ԱՄՆ-ը համաձայնության են եկել մի նախաձեռնության իրականացման շուրջ, որը կոչվում է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման»։ Այդ նախագծով նախատեսվում է «ստեղծել Զանգեզուրի միջանցք՝ 40 կիլոմետր երկարությամբ հատված, որը Ադրբեջանի տարածքը կապում է Նախիջևանի հետ՝ անցնելով Հայաստանի հարավային մասով», գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Փաշինյանը կամավոր կերպով հանձնել է ամեն ինչ, ինչի համար երկար ժամանակ պայքարել են հայ ժողովրդի բազմաթիվ սերունդներ, միայն նրա համար, որ այդպես են ցանկացել նրա արևմտյան տերերը», — ասել է Ժուրավլյովը։
Պատգամավորը նշել է, որ Հայաստանը դրա դիմաց «ոչինչ չի ստացել ո՛չ Բաքվից, ո՛չ Վաշինգտոնից, իսկ Զանգեզուրի միջանցքը 99 տարով վարձակալությամբ տրվել է ԱՄՆ-ին»։
«Պանամայի օրինակով կարելի է տեսնել, թե ինչպես է դա սովորաբար ավարտվում. վարձակալելով ջրանցքը՝ ԱՄՆ-ն հետո մի քանի տասնամյակ փաստացի վերահսկում էր այդ երկիրը։ Նույնը հիմա սպառնում է Հայաստանին, որը իր իսկ վարչապետը վաճառում է ինչպես մեծածախ, այնպես էլ մանրածախ»,- եզրափակել է Ժուրավլյովը։

Первый заместитель председателя комитета Госдумы РФ по обороне, представитель партии «Родина» Алексей Журавлёв заявил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян «под давлением Запада отдал всё, за что боролись многие поколения армянского народа».
Как передаёт РИА Новости, речь идёт о проекте «Маршрут Трампа для международного мира и процветания», согласованном Арменией и США. Он предусматривает создание 40-километрового «Зангезурского коридора», соединяющего основную территорию Азербайджана с Нахичеванью через юг Армении.
«Пашинян добровольно сдал всё лишь потому, что так захотели его западные хозяева», — заявил Журавлёв.
По его словам, Армения «ничего не получила ни от Баку, ни от Вашингтона», тогда как коридор сдан США в аренду на 99 лет. «Пример Панамы показывает, как это обычно заканчивается: арендовав канал, США десятилетиями фактически контролировали страну. То же самое теперь угрожает Армении, которую её собственный премьер продаёт оптом и в розницу», — подчеркнул он.
В Вашингтоне лидеры Армении, Азербайджана и США — Никол Пашинян, Ильхам Алиев и Дональд Трамп — официально договорились о запуске «Маршрута Трампа». По словам Трампа, коридор позволит Азербайджану добираться до Нахичевани «с полным уважением к суверенитету Армении». Также будет создано эксклюзивное партнёрство Армении и США для его развития, срок аренды может быть продлён ещё на 99 лет, ожидаются масштабные инвестиции американских компаний в инфраструктуру, что, по словам Трампа, принесёт экономическую выгоду трём государствам.