14 Օգոստոս 2025 - 13:10 AMT
Եվրոպական միությունն արտահայտել է իր պատրաստակամությունն մասնակցելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործմանը։ Այդ մասին Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի, հայտնում է Report.az․–ը։
Կոշտան կարևորել է Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ գագաթնաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ձեռք բերված համաձայնությունները՝ տարածաշրջանում տևական խաղաղություն և կայունություն ապահովելու տեսանկյունից։
Օգոստոսի 12–ին տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ։ Վարչապետը ներկայացրել է ս/թ օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքները, մասնավորապես «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» նախաստորագրումը, ԵԱՀԿ ՄԽ մեխանզիմները լուծարելու մասին ԵԱՀԿ-ին ուղղված համատեղ դիմումը, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը երկրների տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, իրավազորության սկզբունքների շրջանակում և փոխադարձության հիման վրա, ինչպես նաև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը։

Европейский союз выразил готовность участвовать в реализации соглашений, достигнутых между Азербайджаном и Арменией, сообщил председатель Европейского совета Антониу Кошта в ходе телефонного разговора с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, передаёт Report.az .
Кошта подчеркнул важность соглашений, достигнутых в рамках вашингтонского трёхстороннего саммита, для обеспечения устойчивого мира и стабильности в регионе.
12 августа премьер-министр Армении Никол Пашинян также провёл телефонный разговор с Антониу Коштой. Премьер представил итоги переговоров, состоявшихся 8 августа в Вашингтоне, включая предварительное подписание соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном», совместное обращение в ОБСЕ по ликвидации механизмов Минской группы, договорённости об открытии региональных коммуникаций на основе принципов территориальной целостности, суверенитета, юрисдикции и взаимности, а также инициативу «Маршрут Трампа для международного мира и процветания».