ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է Fitch գործակալության միջանկյալ զեկույցին հայ-ադրբեջանական խաղաղության գործընթացի հետևանքների վերաբերյալ։
Դրանում արձանագրված է` Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կոնֆլիկտի վերսկսման ռիսկերը նվազել են, իսկ խաղաղության համաձայնագիրը միտված է միջնաժամկետ հատվածում նպաստելու Հայաստանի վարկունակության բարձրացմանը, Թուրքիայի տարածքով այլընտրանքային ուղիների հաշվին առևտրի աշխուժացմանը և ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի տնտեսական աճի զարգացմանը:
«Fitch-ը փաստացի վերահաստատել է աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նվազման շնորհիվ միջնաժամկետում Հայաստանի տնտեսական աճի խթանման, ինչպես նաև արժութային տատանումների ու հարկաբյուջետային ռիսկերի նվազեցման մեր կանխատեսումները: Այս դրական զարգացումները բացում են նոր հնարավորություններ միջազգային ներդրումների ներգրավման համար և բարձրացնում Հայաստանի վստահելիության մակարդակը: Սպասում ենք մյուս գործակալությունների արձագանքներին»,- նշել է Հովհաննիսյանը, մեջբերում է «Արմենպրեսը»։

Министр финансов Армении Ваге Ованнисян прокомментировал промежуточный отчет агентства Fitch, посвященный последствиям армяно-азербайджанского мирного процесса.
В документе зафиксировано снижение рисков возобновления конфликта между Арменией и Азербайджаном. Отмечается, что возможное мирное соглашение в среднесрочной перспективе может способствовать повышению кредитоспособности Армении, активизации торговли за счет альтернативных маршрутов через территорию Турции, а также росту экономики не только Армении, но и всего региона.
«Fitch фактически подтвердило наши прогнозы относительно стимулирования экономического роста Армении в среднесрочной перспективе за счет снижения геополитических рисков, а также уменьшения валютных колебаний и налогово-бюджетных рисков. Эти позитивные изменения открывают новые возможности для привлечения международных инвестиций и повышают уровень доверия к Армении. Мы ожидаем откликов и от других агентств», — заявил Ованнисян, сообщает «Арменпресс».