Ադրբեջանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և ԱՄՆ-ի միջև կնքված մի շարք համաձայնություններ ձևավորել են բավականին հուսադրող իրավիճակ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Այդ մասին ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը TGRT Haber հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
Նա պարզաբանել է, որ Վաշինգտոնում կայանալիք բանակցություններից առաջ ադրբեջանական կողմը խորհրդակցություններ է անցկացրել Թուրքիայի հետ՝ քննարկելով հանդիպման ու պայմանավորվածությունների մանրամասները։
Ֆիդանն ընդգծել է, որ Թուրքիայի դիրքորոշումը այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցում հիմնված է փոխադարձ վստահության վրա և նշել, որ Անկարան սերտ գործակցություն է պահպանում Բաքվի հետ այդ ուղղությամբ։
«Ներկայում Զանգեզուրի միջանցքի շուրջ կոնկրետ ոչինչ չկա։ Կողմերը կքննարկեն՝ ինչ է լինելու և ինչպես է զարգանալու իրավիճակը։ Մեր դիրքորոշումը հիմնված է վստահության վրա։ Մենք վստահում ենք մեր ադրբեջանցի եղբայրներին», — ասել է նախարարը։

29 Август 2025 - 10:24 AMT
Ряд соглашений между Азербайджаном и Арменией, а также между Азербайджаном и США сформировали достаточно обнадеживающую ситуацию для всего региона. Об этом заявил министр иностранных дел Турции Хакан Фидан в интервью телеканалу TGRT Haber.
Он сказал, что перед переговорами в Вашингтоне азербайджанская сторона провела консультации с Турцией, в ходе которых обсуждались детали предстоящей встречи и достигнутых договоренностей.
Фидан подчеркнул, что позиция Турции по так называемому «Зангезурскому коридору» основывается на взаимном доверии, и отметил, что Анкара сохраняет тесное сотрудничество с Баку в этом направлении.
«В настоящее время по поводу Зангезурского коридора нет ничего конкретного. Стороны обсудят, что будет и как будет развиваться ситуация. Наша позиция основана на доверии. Мы доверяем нашим азербайджанским братьям», — отметил министр.
Он также положительно высказался о позиции премьер-министра Армении Никола Пашиняна по данному вопросу.