Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժը ներկայացնող՝ Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունից Անկարայի քաղաքապետ Մասուր Յավաշը, ով հայտնի է իր ազգայնամետ դիրքորոշմամբ, արձագանքել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին արած հայտարարությանը։
«Նեթանյահուն, որը պատմության մեջ է մտել որպես մարդկության դեմ հանցագործությունների հեղինակ՝ տարիներ շարունակ պաղեստինցի ժողովրդի նկատմամբ գործադրած օկուպացիայի, կոտորածի և ճնշումների միջոցով, թիրախավորում է մեր երկիրը՝ խեղաթյուրելով 1915 թվականի իրադարձությունները, ինչը երեսպաշտության, կոռուպցիայի և անամոթության ամենաակնհայտ ցուցիչն է»,– գրել է Յավաշը X-ում իր միկրոբլոգում։
Ըստ նրա՝ «Գազայում հազարավոր անմեղ երեխաների, կանանց և խաղաղ բնակիչների կոտորած, սովն ու ծարավը որպես զենք օգտագործած և հիվանդանոցներն ու դպրոցները ոչնչացրած անձն իրավունք չունի մարդկության մասին մի խոսք անգամ ասելու»։
«Թուրք ազգը երբեք չի հաշտվի իր պատմության խեղաթյուրման հետ։ Ես խստորեն դատապարտում եմ Նեթանյահուի հայտարարություններն ու ևս մեկ անգամ ընդգծում, որ ստերը չեն կարող լվանալ անմեղ մարդկանց արյունը իր ձեռքերից»,– հայտարարել է Անկարայի քաղաքապետը, հայտնում է Factor.am-ը։
Դրանից առաջ էլ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը էր կոշտ արձագանքել Նեթանյահուի հայտարարությանը՝ հերթական անգամ մերժելով Հայոց ցեղասպանության փաստը։

29 Август 2025 - 10:27 AMT
Мэр Анкары от главной оппозиционной партии Турции — Республиканской народной партии (CHP) — Мансур Яваш, известный своей националистической позицией, отреагировал на заявление премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху о признании Геноцида армян.
«Нетаньяху, вошедший в историю как преступник против человечности за многолетнюю оккупацию, резню и притеснение палестинского народа, делает мишенью нашу страну, искажая события 1915 года. Это самый явный пример лицемерия, коррупции и бесстыдства», — написал Яваш в своем микроблоге в X.
По его словам, «человек, уничтоживший тысячи невинных детей, женщин и мирных жителей в Газе, использовавший голод и жажду как оружие, разрушивший больницы и школы, не имеет права произносить ни слова о человечности».
«Турецкий народ никогда не смирится с искажением своей истории. Я решительно осуждаю заявления Нетаньяху и еще раз подчеркиваю: ложь не смоет кровь невинных с его рук», — заявил мэр Анкары, передаёт «Фактор».
До этого МИД Турции также резко отреагировал на слова Нетаньяху, вновь отвергнув факт Геноцида армян.