Հայաստանի ազգային հավաքականը սկսել է մարզական հավաքը։ Եղիշե Մելիքյանի թիմը պատրաստվում էԱշխարհի 2026 թվականի առաջնությանեվրոպական գոտու որակավորման փուլի Պորտուգալիայի և Իռլանդիայի հետ խաղերին։
Ազգային թիմի առաջին մարզումը կկայանա սեպտեմբերի 1–ին՝ ժամը 18:30-ին, հայտնում է ՀՖՖ–ն։
Հավաքին արդեն միացել են Հենրի Ավագյանը («Փյունիկ»), Օգնյեն Չանչարևիչը («Նոա»), Արսեն Բեգլարյանը («Ալաշկերտ»), Կամո Հովհաննիսյանը («Արարատ-Արմենիա»), Ստյոպա Մկրտչյանը («Օսիեկ», Խորվաթիա), Էրիկ Փիլոյանը («Ուրարտու»), Էդգար Գրիգորյանը («Արարատ-Արմենիա»), Գեորգի Հարությունյանը («Պուշկաշ Ակադեմիա», Հունգարիա), Սերգեյ Մուրադյանը («Նոա»), Ալբերտ Խաչումյանը («Արարատ»), Ժիրայր Շաղոյանը («Արարատ-Արմենիա»), Նարեկ Աղասարյանը («Ուրարտու»), Գոռ Մանվելյանը («Նոա»), Էդուարդ Սպերցյանը («Կրասնոդար», Ռուսաստան), Արտակ Դաշյանը («Նոա»), Էդգար Սևիկյանը («Ֆերենցվարոշ», Հունգարիա), Հովհաննես Հարությունյանը («Նոա»), Արթուր Սերոբյանը («Արարատ-Արմենիա»), Դանիել Աղբալյանը («Փյունիկ»), Ուգոչուկվու Քրիստուս Իվուն («Ռուբին», Ռուսաստան), Կարեն Նալբանդյանը («Ալաշկերտ») և Հրանտ-Լեոն Ռանոսը («Բորուսիա Մյունխենգլադբախ», Գերմանիա)։
Նաիր Տիկնիզյանը, Տիգրան Բարսեղյանը և Վահան Բիչախչյանը հավաքականի ճամբար կգան սեպտեմբերի 2-ին, իսկ Լուկաս Զելարայանը կմիանա սեպտեմբերի 3-ին։ Նորբերտո Բրիասկո Բալեկյանը ընտանեկան խնդիրների պատճառով չի միանա թիմին։
Հայաստանի հավաքականը սեպտեմբերի 6-ին Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում կընդունի Պորտուգալիային։ Խաղի մեկնարկը՝ ժամը 20:00-ին։ Սեպտեմբերի 9-ին նույն մարզադաշտում մեր ընտրանին կընդունի Իռլանդիայի հավաքականին՝ խաղը մեկնարկելու է կրկին ժամը 20:00-ին։

1 Сентябрь 2025 - 11:58 AMT
Национальная сборная Армении под руководством Егище Меликяна начала тренировочный сбор перед матчами европейской квалификации чемпионата мира 2026 года против Португалии и Ирландии.
Первое занятие состоится 1 сентября в 18:30, сообщает Федерация футбола Армении (ФФА).
В расположение команды уже прибыли: Анри Авагян («Пюник»), Огнен Чанчаревич («Ноа»), Арсен Бегларян («Алашкерт»), Камо Оганнисян («Арарат-Армения»), Степа Мкртчян («Осиек», Хорватия), Эрик Пилоян («Урарту»), Эдгар Григорян («Арарат-Армения»), Георгий Арутюнян («Пушкаш Академия», Венгрия), Сергей Мурадян («Ноа»), Альберт Хачумян («Арарат»), Жирайр Шагоян («Арарат-Армения»), Нарек Агасарян («Урарту»), Гор Манвелян («Ноа»), Эдуард Сперцян («Краснодар», Россия), Артак Дашян («Ноа»), Эдгар Севикян («Ференцварош», Венгрия), Оганнес Арутюнян («Ноа»), Артур Серобян («Арарат-Армения»), Даниэль Агбалян («Пюник»), Угочукву Христус Иву («Рубин», Россия), Карен Налбандян («Алашкерт») и Грант-Леон Ранос («Боруссия» Менхенгладбах, Германия).
Наир Тикнизян, Тигран Барсегян и Ваган Бичахчян присоединятся 2 сентября, а Лукас Зелараян — 3 сентября. Норберто Бриаско Балекян не приедет по семейным обстоятельствам.
6 сентября сборная Армении примет Португалию на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна (начало в 20:00). 9 сентября в том же месте команда сыграет с Ирландией (начало также в 20:00).