1 Սեպտեմբեր 2025 - 11:39 AMT
AnewZ հարթակի հաղորդմամբ՝ Հնդկաստանը հերթական անգամ արգելափակել է Ադրբեջանի՝ Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (ՇՀԿ) լիիրավ անդամակցության դիմումը։ Ըստ աղբյուրների՝ Նյու Դելիի դիրքորոշումը պայմանավորված է Ադրբեջանի և Պակիստանի սերտ կապերով, գրում է Sputnik Արմենիան։
Միևնույն ժամանակ, Չինաստանը վերահաստատել է իր աջակցությունը Բաքվի հայտին։
Չինաստանում գտնվող Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երկկողմ հանդիպում է ունեցել Պակիստանի վարչապետ Շահբազ Շարիֆի հետ, որի ընթացքում շնորհարվոլե է Պակիստանին «Հնդկաստանի հանդեպ հաղթանակի կապակցությամբ», հայտնում է Minval.az-ը։
Ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցի՝ Ալիևը նաև ասել է, թե Հնդկաստանը «փորձում է վրեժխնդիր լինել Ադրբեջանից միջազգային հարթակներում՝ ի պատասխան Բաքվի և Իսլամաբադի դաշնակցային հարաբերությունների»։
Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը սեպտեմբերի 1-ին Տյանցզինում ընթացող Շանհայի համագործակցության կազմակերպության գագաթնաժողովում ասել է, որ Չինաստանն աջակցում է Ադրբեջանի և Հայաստանի անդամակցությանը ՇՀԿ-ին՝ որպես մշտական անդամներ։
«Այս երկրներն այժմ ունեն Շանհայի համագործակցության կազմակերպության երկխոսության գործընկերների կարգավիճակ»,- նշել է Ծինփինը։

1 Сентябрь 2025 - 12:09 AMT
По данным AnewZ, Индия вновь заблокировала заявку Азербайджана на полноправное членство в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС). Как отмечает Sputnik Армения, позиция Нью-Дели обусловлена союзническими отношениями Баку и Исламабада.
В то же время Китай подтвердил поддержку азербайджанской заявки.
Находясь в Китае, президент Азербайджана Ильхам Алиев провел двустороннюю встречу с премьер-министром Пакистана Шахбазом Шарифом, в ходе которой поздравил его с «победой над Индией», сообщает Minval.az .
Алиев также заявил, что Индия «пытается мстить Азербайджану на международных площадках в ответ на союзнические отношения Баку и Исламабада».
1 сентября на саммите ШОС в Тяньцзине председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что Китай поддерживает вступление в организацию Армении и Азербайджана в качестве постоянных членов. В настоящее время обе страны имеют статус партнеров по диалогу.