Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (ԱԻԲԱ) նախագահ Չինգ Կու Վուն գտնում է, որ 2009թ. մայիսի 23-30-ը Երեւանում կայացած բռնցքամարտի աշխարհի պատանեկան առաջնությունն աննախադեպ էր ԱԻԲԱ-ի պատանեկան առաջնությունների պատմության մեջ: Այդ մասին ասվում է ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մուրադյանին հասցեագրված նամակում, որտեղ նաեւ շնորհավորանքներ կան Հայաստանի հավաքականի զգալի հաջողության կապակցությամբ:
«Պարոն Մուրադյան, շնորհավորում եմ աշխարհի առաջնության գերազանց կազմակերպման ու անցկացման կապակցությամբ, որն անկասկած լավագույնը դարձավ երբեւէ անցկացված առաջնությունների թվում: Ես շատ լավ եմ հիշում 2008թ. հունիսը, երբ ձեր ֆեդերացիան առաջարկեց աշխարհի առաջնությունը Հայաստանում անցկացնել եւ երկու ամիս անց ձեր թեկնածությունը միաձայն հավանության արժանացավ: Մեկ տարվա ընթացքում դուք կարողացաք փայլուն կերպով նախապատրաստվել առաջնությանը եւ գրանցել մասնակիցների ռեկորդային քանակ: Ինձ հաճույք պատճառեց նաեւ այն, որ պատվավոր հյուրերի թվում էր նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը»,-ասվում է նամակում:
ԱԻԲԱ-ի նախագահը շնորհավորել է Մուրադյանին նաեւ հայ բռնցքամարտիկների առաջին մեծ հաջողության կապակցությամբ, որոնք ընդհանուր առմամբ յոթ մեդալ նվաճեցին, այդ թվում նաեւ Կորյուն Սողոմոնյանի (46կգք/կ) ոսկե մեդալը:
«Այդ երիտասարդ բռնցքամարտիկները կամքի ուժ դրսեւորեցին եւ բարձր մակարդակ ցույց տվեցին ամբողջ առաջնության ընթացքում: Նրանք արժանի են այդ մեդալներին: Դա վկայում է նաեւ այն մասին, որ ձեր երկրում ամեն ինչ արվում է բռնցքամարտի զարգացման համար: Ես հուսով եմ, որ ապագայում Հայաստանում կանցկացվեն նաեւ ԱԻԲԱ-ի համար մեծ նշանակություն ունեցող այլ մրցաշարարեր»,-ասվում է ԱԻԲա-ի նախագահի նամակում:
Նշենք, որ նախկինում ՀՀ բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մուրադյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը մտադիր է հայտ ներկայացնել 2010թ. Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար:

6 Июнь 2009 - 09:10 AMT
Президент Международной Федерации любительского бокса (АИБА) Чинг Ку Ву считает, что юношеский чемпионат мира по боксу, прошедший в Ереване с 23 по 30 мая 2009 года, является беспрецедентным в истории юношеских первенств мира АИБА. Об этом говорится в адресованном президенту Федерации бокса Армении Арману Мурадяну в письме, в котором также содержится поздравление со значительным успехом армянской сборной.
«Господин Мурадян. Поздравляю с отличной организацией и проведением мирового первенства, которое без сомнения является самым лучшим среди всех когда-либо проводимых. Я очень хорошо помню июнь 2008 года, когда ваша Федерация предложила провести чемпионат мира в Армении и спустя два месяца ваша кандидатура была единогласно одобрена. Вы за год сумели блестяще подготовиться к ЧМ, и зафиксировать рекордное количество участников. Мне польстило и то, что в числе почетных гостей был президент РА Серж Саргсян», – отмечает Ву.
Президент АИБА также поздравил Мурадяна с первым большим успехом армянских боксеров, удостоившихся общим числом семи медалей, в том числе золотого медалиста Корюна Согомоняна (в/к 46 кг).
«Эти молодые боксеры проявили силу воли и показали свой высокий класс в течение всего первенства. Они заслужили эти медали. Это говорит также о том, что в вашей стране делают все для развития бокса. Я надеюсь, что в будущем в Армении будут проводиться также имеющие большое значение для АИБА другие турниры», – говорится в письме президента АИБА.
Отметим, что ранее президент Федерации бокса Армении Арман Мурадян заявил, что Армения собирается подавать заявку на проведение чемпионата Европы – 2010.