2 Սեպտեմբեր 2025 - 14:42 AMT
ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն կթվայնացնի անշարժ գույքի հին` ԽՍՀՄ տարիների թղթային փաստաթղթերը։ Այդ մասին ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը՝ ներկայացնելով «Գույքի գրանցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Նա հիշեցրել է, որ ներկայումս կադաստրի բոլոր նոր փաստաթղթերը տրվում են էլեկտրոնային տարբերակով։ Քաղաքացիները ստանում են նաև QR կոդ, որը ներառված է կադաստրի տվյալների բազայում։ Այդ կոդը գործարքների ժամանակ նոտարներին հնարավորություն է տալիս անմիջապես մուտք գործել փաստաթղթին, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նույն մոդելը, ըստ Ավետիսյանի, նախատեսվում է կիրառել նաև նախորդ տասնամյակների՝ այդ թվում խորհրդային շրջանի թղթային փաստաթղթերի համար, ապահովելով դրանց թվային հասանելիությունը և պահպանման նոր մակարդակը։

2 Сентябрь 2025 - 15:05 AMT
Государственный комитет кадастра недвижимости Армении планирует оцифровать бумажные документы на недвижимость времён СССР. Об этом заявил председатель Комитета по управлению государственным имуществом Армении Арнак Аветисян на заседании парламентского комитета по экономическим вопросам, представляя проект поправок в закон «О регистрации имущества».
Аветисян напомнил, что в настоящее время все новые документы кадастра предоставляются в электронном виде. Граждане получают QR-код, связанный с базой данных кадастра, что позволяет нотариусам оперативно получить доступ к документу при оформлении сделок, сообщает Sputnik Армения.
По его словам, аналогичная модель будет применена и к архивным документам прошлых десятилетий, включая советский период, что обеспечит их цифровую доступность и новый уровень сохранности.