3 Սեպտեմբեր 2025 - 07:47 AMT
Բաքվի դատարանում շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շինծու քրեական գործի քննությունը։ Դատարանում լսվել են այսպես կոչված տուժածների և նրանց իրավահաջորդների ցուցմունքները։
Երբևէ մարտական գործողությունների չմասնակցած և պատերազմի ժամանակ Արցախում չեղած Վարդանյանի գործով «տուժածները» պատմել են Արցախի տարածքում իրենց ստացած վիրավորումների և ռազմական իրադարձությունների մասին։
Օրինակ Սադիգ Մամեդալին տեղեկացրել է, որ ոտքի վնասվածք է ստացել Քելբաջարի ուղղությամբ հրետակոծության ժամանակ, գրում է Minval.az-ը։
Դատարանի նիստում ներկայացվել են նաև դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունները։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 9-ին։
2023 թ․ սեպտեմբերին, Արցախում իննամսյա շրջափակումից և ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո, Ադրբեջանը գերեվարել է Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և մի շարք այլ նախկին ղեկավարների։ Նրանց ներկայացված կեղծ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ ցմահ ազատազրկման։ Հունվարի 17-ին Բաքվում սկսվել է Արցախի ղեկավարների գործով շինծու դատավարությունը։ Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում։

В бакинском суде продолжается рассмотрение сфабрикованного дела против известного предпринимателя и благотворителя, бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна. На последнем заседании были заслушаны показания так называемых потерпевших и их правопреемников.
Несмотря на то, что Варданян никогда не участвовал в боевых действиях и не находился в Арцахе во время войны, «потерпевшие» рассказывали о ранениях и военных событиях, произошедших на территории Арцаха.
Так, Садыг Мамедали сообщил, что получил ранение ноги во время артобстрела в направлении Кельбаджара, пишет Minval.az .
В ходе заседания были также представлены заключения судебно-медицинской экспертизы.
Следующее судебное заседание назначено на 9 сентября.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки всего армянского населения, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, а также экс-госсминистра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены ложные обвинения, которые могут повлечь за собой пожизненное заключение. Политически мотивированный судебный процесс начался в Баку 17 января. Дело Варданяна рассматривается отдельно.