4 Սեպտեմբեր 2025 - 13:41 AMT
Եվրոպայի խորհրդում ԵՄ պատվիրակությունը ողջունել է օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի միջև կայացած պայմանավորվածությունը։
ԵՄ-ն այս համաձայնությունը գնահատել է որպես «նշանակալի առաջընթաց»՝ ընդգծելով, որ չափազանց կարևոր է, որպեսզի համաձայնեցված քայլերը իրականացվեն ժամանակին, ստորագրվի և վավերացվի խաղաղության պայմանագիրը, հայտնում է Radar Armenia-ն։
«Անցյալ մարտին Հայաստան-Ադրբեջան երկկողմանի բանակցությունների ավարտից հետո այս համաձայնությունը կարևոր քայլ է երկու երկրների հարաբերությունների լիակատար նորմալացման ուղղությամբ: Այն հիմնված է ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ համաձայն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի:
Եվրոպական միությունը շարունակում է աջակցել Հայաստան-Ադրբեջան նորմալացման գործընթացին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությանն իրենց աջակցությունն են հայտնել նաև Ալբանիան, Անդորրան, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Վրաստանը, Իսլանդիան, Լիխտենշտայնը, Մոնակոն, Մոլդովան, Չեռնոգորիան, Նորվեգիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Սան Մարինոն, Սերբիան, Ուկրաինան և Միացյալ Թագավորությունը։

4 Сентябрь 2025 - 14:39 AMT
Европейский союз приветствовал достигнутую 8 августа договорённость между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, назвав её «значительным прогрессом» в процессе нормализации отношений между двумя странами.
Как сообщает «Radar Armenia», в заявлении делегации ЕС при Совете Европы подчёркивается, что данное соглашение основано на принципах взаимного признания суверенитета и территориальной целостности в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года. ЕС отметил важность своевременной реализации согласованных шагов, подписания и ратификации мирного договора.
«Это соглашение представляет собой важный шаг на пути к полной нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном после завершения двусторонних переговоров в марте этого года», — говорится в заявлении.
Европейский союз подтвердил, что продолжит поддерживать процесс нормализации между Арменией и Азербайджаном.
Свою поддержку заявлению выразили также Албания, Андорра, Босния и Герцеговина, Грузия, Исландия, Лихтенштейн, Монако, Молдова, Черногория, Норвегия, Северная Македония, Сан-Марино, Сербия, Украина и Великобритания.