Ըստ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների, Հայաստանի սպառողական շուկայում օգոստոսին արձանագրված 12-ամսյա գնաճը կազմել է 3.6 տոկոս, իսկ նախորդ ամսվա համեմատ՝ 0.2 տոկոս։
Օգոստոսին 2024-ի նույն ամսվա համեմատ սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի գներն աճել են 4.9 տոկոսով, գրում է Sputnik Արմենիան։
Տվյալ ժամանակահատվածում արձանագրվել է բրնձի գնի 0.7 տոկոս աճ, լոբու՝ 2.1 տոկոս, հացի՝ 5.1 տոկոս։
Մսամթերքի գները նույնպես բարձրացել են․ թռչնամսի գինն ավելացել է 1.5 տոկոսով, տավարի մսինը՝ 2.5 տոկոսով, իսկ խոզի մսինը՝ 10.3 տոկոսով։ Արևածաղկի բուսական յուղը ևս թանկացել է՝ 2025 թվականի օգոստոսին 2024-ի օգոստոսի համեմատ ցուցաբերելով 16.8 տոկոս գնաճ։
Բավականին նկատելի աճել է նաև պաղպաղակի գինը՝ 9.7 տոկոսով, սուրճինը՝ 13.5 տոկոսով, իսկ կակաոյինը՝ 22.5 տոկոսով։
Ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը օգոստոսին ցուցաբերել են համապատասխանաբար 4.2 և 8.2 տոկոս գների աճ։
Նույն ժամանակահատվածում ձվի գինը նվազել է 5.8 տոկոսով՝ 2024-ի օգոստոսի համեմատ, սակայն հուլիսի համեմատ աճ է արձանագրվել՝ 2.8 տոկոս։
Վառելիքի շուկայում օգոստոսին, նախորդ ամսվա համեմատ, բենզինի գինն աճել է 0.1 տոկոսով, իսկ դիզելային վառելիքինը՝ 0.4 տոկոսով։ Սակայն 2024-ի օգոստոսի համեմատ այդ ցուցանիշները անկում են ապրել՝ համապատասխանաբար 2.9 և 2.4 տոկոսով։
Հեղուկ ածխաջրածինների՝ բութանի, պրոպանի և այլնի գների մեջ օգոստոսին արձանագրվել է 14.1 տոկոս գնանկում, իսկ հուլիսի համեմատ՝ 27.9 տոկոս։ Այդ ապրանքախմբի միջին ամսական գինը կազմել է 197.1 դրամ։
Ինչ վերաբերում է արտարժույթի փոխարժեքներին, ապա 2025-ի օգոստոսին հայկական դրամի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 383.2 դրամ՝ 1.3 տոկոսով ցածր 2024-ի օգոստոսի 388.1 դրամից։

5 Сентябрь 2025 - 08:03 AMT
Согласно опубликованным данным Статистического комитета, в августе годовая инфляция в Армении составила 3,6%, а по сравнению с предыдущим месяцем — 0,2%.
В августе 2025 года по сравнению с тем же месяцем 2024 года цены на продукты питания и безалкогольные напитки выросли на 4,9%, сообщает «Спутник Армения».
За этот период зафиксирован рост цен на:
• Рис на 0,7%
• Фасоль на 2,1%
• Хлеб на 5,1%
Цены на мясную продукцию также выросли:
• Курица подорожала на 1,5%
• Говядина — на 2,5%
• Свинина — на 10,3%
Подсолнечное масло также подорожало — на 16,8% по сравнению с августом 2024 года.
Наиболее заметный рост цен наблюдался:
• Мороженое — на 9,7%
• Кофе — на 13,5%
• Какао — на 22,5%
Алкогольные напитки и табачные изделия подорожали на 4,2% и 8,2% соответственно.
В то же время, по сравнению с августом 2024 года, цена на яйца снизилась на 5,8%, но по сравнению с июлем выросла на 2,8%.
На рынке топлива в августе по сравнению с июлем бензин подорожал на 0,1%, дизельное топливо — на 0,4%. Однако в годовом исчислении цены снизились: на бензин — на 2,9%, на дизель — на 2,4%.
Цены на сжиженные углеводороды (бутан, пропан и другие) снизились в августе на 14,1%, а по сравнению с июлем — на 27,9%. Средняя месячная цена в этом сегменте составила 197,1 драма.
Что касается валютного курса, то в августе 2025 года средневзвешенный курс армянского драма составил 383,2 драма за доллар США, что на 1,3% ниже по сравнению с 388,1 драма в августе 2024 года.