6 Սեպտեմբեր 2025 - 06:23 AMT
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կենտրոնական գրասենյակում տեղի է ունեցել նախագծային ծառայությունների ձեռքբերման նպատակով հայտարարված մրցույթի շրջանակում ներկայացված հայտերի հրապարակային բացման ընթացքը։ Մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել 7 ընկերություն։
«Ընկերության կողմից իրականացվող գնումների մրցութային գործընթացների ներառականությունն ու թափանցիկությունն ապահովելու նպատակով իրականացվել էր շուկայի նախնական ուսումնասիրություն՝ ոլորտի հնարավոր լայն շրջանակի տնտեսավարող սուբյեկտներից գնառաջարկներ ստանալու նպատակով:
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ Ընկերության Ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հրամանով հաստատված գնումների մշտական գործող հանձնաժողովի մասնակցությամբ և Ընկերության Գլխավոր տնօրենի տեղակալ, ընդհանուր հարցերով տնօրեն, հանձնաժողովի նախագահ Ս. Կակոսյանի գլխավորությամբ այսօր արդեն տեղի է ունեցել հայտարարված մրցույթի շրջանակներում թվով յոթ մասնակիցների կողմից ներկայացված հայտերի հրապարակային բացման գործընթացը:
Վերջինիս շրջանակում Ընկերության գնումների մշտական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվեց, որ ս.թ.-ի սեպտեմբերի 15-ին տեղի կունենա առաջարկների գնահատման փուլը, որի արդյունքում սահմանված կարգով կորոշվեն առանձին լոտերով հաղթող ընկերությունները:
Գնման գործընթացների վերջնական արդյունքների մասին Ընկերությունը հանդես կգա լրացուցիչ հայտարարությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

В центральном офисе закрытого акционерного общества «Электрические сети Армении» состоялся процесс публичного вскрытия заявок, поданных в рамках тендера на закупку проектных услуг. Всего в тендере приняли участие 7 компаний.
Для обеспечения инклюзивности и прозрачности закупочных процессов компании был проведен предварительный анализ рынка с целью получения ценовых предложений от максимально широкого круга хозяйствующих субъектов в данной сфере.
Процесс публичного вскрытия заявок прошел при участии постоянно действующей тендерной комиссии, утвержденной распоряжением временного управляющего компании Романоса Петросяна. Заседание возглавил заместитель генерального директора по общим вопросам и председатель комиссии С. Какосян.
В ходе заседания было объявлено, что 15 сентября текущего года состоится этап оценки предложений, по результатам которого в установленном порядке будут определены победители по отдельным лотам.
Компания сообщила, что о финальных результатах закупочного процесса будет сделано дополнительное заявление.
22 июля 2025 года срочный арбитраж Торговой палаты Стокгольма вынес решение, обязавшее Республику Армения не применять к ЗАО «Электрические сети Армении» положения недавно принятых законов «Об энергетике» и «О Комиссии по регулированию общественных услуг», а также прекратить дальнейшие действия по возможной экспроприации компании.
Правительство Армении отреагировало на решение арбитража, заявив, что предмет спора отличается от целей назначения временного управляющего. Подчёркивается, что, уважая решение, все должны одновременно руководствоваться законодательством Армении.