8 Սեպտեմբեր 2025 - 09:11 AMT
Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանն ասել է, որ գործարար Սամվել Կարապետյանի հաջողությունը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քաղաքական պայքարում կախված է նրանից, թե արդյոք նա կկարողանա հավաքել ուժեղ թիմ, որը կներկայացնի երկրի բոլոր սոցիալական շերտերի շահերը։
«Կարապետյանը ստեղծել է կուսակցություն։ Չգիտեմ՝ կկարողանա՞ նա [հաղթել]։ Ամեն ինչ կախված է թիմից։ Բիզնեսը մի բան է, իսկ քաղաքականությունը՝ լրիվ այլ։ Այսինքն՝ ամեն ինչ կախված է այն ճիշտ թիմից, որը նա պետք է հավաքի», — ասել է Աբրահամյանը՝ պատասխանելով գործարարի կողմից ստեղծվող կուսակցության հեռանկարների մասին հարցին, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա ընդգծել է, որ թիմում պետք է ներկայացված լինի ամբողջ Հայաստանը։
«Լավ մասնագետներ, որոնք կհրապարակեն ճանապարհային քարտեզը՝ հստակ ու պարզ, և կասեն՝ ովքեր ենք մենք, ուր ենք գնում, ինչ թիմ է սա։ Կարծում եմ՝ դեռ վաղ է ասել, որ նա 100% կհաջողի, բայց ես հավատում եմ, որ նա շատ բան կանի։ Բայց կրկնում եմ՝ եթե աշխատի թիմով։ Այսօր նա ունի այդ հնարավորությունը՝ բոլորին միավորելու։ Եթե ոչ նա, ապա ո՞վ ընդհանրապես։ Նրա մոտ ամեն ինչ կա՝ հեղինակություն ունի, ֆինանսական խնդիրներ չունի։ Պարզապես պետք է չհետաձգել և ձևավորել այդ թիմը՝ առաջ շարժվելու համար»,–ասել է Աբրահամյանը։
Հայտնի գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանն Ազգային անվտանգության ծառայության մեկուսարանից հղած ուղերձում հայտարարել է, որ «կարող են շատ արագ ապահովել անհրաժեշտ ու կոնկրետ լուծումներ՝ ուղղված ժողովրդի բարեկեցությանը»։

Президент Союза армян России Ара Абраамян заявил, что успех бизнесмена Самвела Карапетяна в политической борьбе с премьер-министром Николом Пашиняном будет зависеть от того, сумеет ли он собрать сильную команду, которая представит интересы всех социальных слоёв Армении, передаёт ТАСС.
«Карапетян создал партию. Не знаю, сможет ли он победить. Всё зависит от команды. Бизнес — это одно, а политика — совершенно другое. То есть всё зависит от правильной команды, которую он соберёт», — сказал Абраамян, отвечая на вопрос о перспективах новой партии.
Он подчеркнул, что в команде должна быть представлена вся Армения.
«Хорошие специалисты должны представить чёткую и ясную “дорожную карту”, объяснить, кто мы, куда идём и какая это команда. Думаю, пока рано утверждать, что он добьётся успеха на 100%, но я верю, что он сможет сделать многое. Но повторяю: только если будет работать с командой. Сегодня у него есть возможность объединить всех. Если не он, то кто вообще? У него есть всё — авторитет, нет финансовых проблем. Просто нельзя откладывать, нужно формировать команду и двигаться вперёд», — отметил Абраамян.
Ранее бизнесмен и меценат Самвел Карапетян, находящийся в изоляторе СНБ, в своём обращении заявил, что «необходимые и конкретные решения для благосостояния народа могут быть обеспечены в кратчайшие сроки».