ՌԴ ԱԴԾ–ն Ստավրոպոլում Ադրբեջանի քաղաքացու է ձերբակալել ահաբեկչություն նախապատրաստելու կասկածանքով` Կիևի հանձնարարությամբ:
ԱԴԾ–ն կանխել է ռազմական‑հետախուզական բնույթի մի շարք դիվերսիոն‑ահաբեկչական գործողություններ Ստավրոպոլի մարզում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հետախուզական աղբյուրների համաձայն՝ ձերբակալվածը միացել է արգելված ուկրաինական ահաբեկչական կազմակերպությանը, նա հետախուզություն է կատարել Եսենտուկիում և Ստավրոպոլում՝ ուսումնասիրելով վարչական շենքերն ու տրանսպորտային ենթակառուցվածքները, ձեռք է բերել պայթուցիկ սարքավորումների պատրաստման համար նյութեր և դրանք պահել թաքստոցում։
Ձերբակալվածը ծրագրել էր մի քանի ինքնաշեն պայթուցիկ սարք պատրաստել՝ օգտագործելով հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներում ստացած հմտությունները՝ առգրավվել են պայթուցիչների բաղադրիչներ, կապի միջոցներ և նրա գործողության ապացույցներ»«–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գործ է հարուցվել ահաբեկչական գործողության նախապատրաստման համար։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել էին «Ռուսաստանի միտումնավոր ավիահարվածների» մասին, որոնք հասցվել են պետական SOCAR ընկերության նավթաբազային և Ուկրաինայի տարածքում գտնվող այլ ադրբեջանական օբյեկտներին։

Федеральная служба безопасности (ФСБ) сообщила о задержании гражданина Азербайджана в Ставрополе по подозрению в подготовке теракта по поручению Киева, передаёт РИА Новости.
По данным спецслужбы, были предотвращены несколько диверсионно-террористических акций военного и разведывательного характера на территории Ставропольского края.
«По данным разведывательных источников, задержанный вступил в запрещённую украинскую террористическую организацию. Он проводил разведку в Ессентуках и Ставрополе, изучал административные здания и транспортную инфраструктуру, приобрёл материалы для изготовления взрывных устройств и хранил их в тайнике.
Задержанный планировал изготовить несколько самодельных взрывных устройств, используя навыки, полученные в подразделениях специального назначения. Были изъяты компоненты взрывателей, средства связи и доказательства его деятельности», — говорится в сообщении.
Возбуждено уголовное дело по статье о подготовке террористического акта.
Ранее власти Азербайджана заявляли о «намеренных авиаударах России» по нефтебазе государственной компании SOCAR и другим азербайджанским объектам, расположенным на территории Украины.