Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Տոկիոյում մասնակցել է «Հայաստանի տնտեսական ներուժի բացահայտում. ներդրումային հնարավորություններ և Ճապոնիայի հետ գործարար երկխոսության հեռանկարներ» խորագրով կազմակերպված գործարար համաժողովին, որն անցկացվել է Ճապոնիայի ROTOBO բիզնես ասոցիացիայի հետ համատեղ նախաձեռնությամբ։
Նախարարը իր ելույթում ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսական տեսլական 2030-ը, տարածաշրջանային ինտեգրմանը վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել է Ճապոնիայի հետ երկկողմ համագործակցության հնարավորություններին։
Պապոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը կանգնած է բարենպաստ աշխարհագրական դիրքի վրա, ունի տաղանդավոր մասնագետներ և հստակ ռազմավարություն՝ տնտեսական զարգացման համար։ Նրա խոսքով՝ այդ ամենը կարելի է վերածել հաջողության պատմության՝ Ճապոնիայի հետ համատեղ ջանքերով։
«Հայաստանը Ճապոնիան դիտարկում է ոչ միայն որպես առևտրային և ներդրումային գործընկեր, այլև որպես մի երկիր, որի արժեքները՝ ճշգրտությունը, նորարարությունն ու երկարաժամկետ տեսլականը, խորապես համընկնում են մեր սեփական զարգացման նպատակների հետ։ Այսօրվա համաժողովի նպատակն է ցուցադրել կոնկրետ հնարավորությունները և բացահայտել համագործակցության նոր ուղիներ»,- նշել է Գևորգ Պապոյանը։
Նախարարը նշել է նաև, որ Հայաստանի տնտեսական օրակարգում առանցքային ուղղություններից են բարձր հավելյալ արժեք ստեղծող ճյուղերը, որոնց թվում առանձնացվում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերությունը, վերականգնվող էներգետիկան, դեղագործությունը և զբոսաշրջությունը։
Վարչապետն Օսակայում այցելել է Expo 2025 համաշխարհային ցուցահանդես, ներկա գտնվել Հայաստանի ազգային օրվան նվիրված միջոցառմանը:

8 Сентябрь 2025 - 11:50 AMT
Министр экономики Армении Геворг Папоян в Токио принял участие в бизнес-конференции под названием «Раскрытие экономического потенциала Армении: инвестиционные возможности и перспективы делового диалога с Японией», организованной совместно с бизнес-ассоциацией ROTOBO.
В своём выступлении Папоян представил Экономическое видение Армении-2030, обсудил вопросы региональной интеграции и двустороннего сотрудничества с Японией.
Он отметил, что Армения обладает выгодным географическим положением, квалифицированными специалистами и чёткой стратегией экономического развития. По его словам, всё это может быть превращено в историю успеха совместными усилиями с Японией.
«Армения рассматривает Японию не только как торгового и инвестиционного партнёра, но и как страну, чьи ценности — точность, инновации и долгосрочное видение — глубоко совпадают с нашими собственными целями развития. Цель сегодняшнего форума — показать конкретные возможности и открыть новые пути сотрудничества», — заявил Папоян.
Он подчеркнул, что в экономической повестке Армении ключевое место занимают отрасли с высокой добавленной стоимостью, среди которых: информационные технологии, высокотехнологичная промышленность, возобновляемая энергетика, фармацевтика и туризм.
Премьер-министр в это время посетил всемирную выставку Expo 2025 в Осаке и принял участие в мероприятиях, посвящённых Национальному дню Армении.