10 Սեպտեմբեր 2025 - 06:56 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականն Աշխարհի առաջնության ընտրական մրցաշարի երկրորդ տուրի Երևանում տեղի ունեցած հանդիպմանը 2:1 հաշվով հաղթանակ է տարել Իռլանդիայի հավաքականի նկատմամբ։
Առաջին խաղակեսում 11 մետրանոց հարվածով հաշիվը բացել է «Կրասնոդար» ակումբի կիսապաշտպան Էդուարդ Սպերցյանը։ Երկրորդ գոլի հեղինակ է դարձել հարձակվող Հրանտ-Լեոն Ռանոսը։ Գոլային փոխանցման հեղինակ է դարձել Բելգրադի «Ցրվենա Զվեզդա» ակումբի եզրային պաշտպան Նաիր Տիկնիզյանը։
Իռլանդացիների կազմում հաշվի տարբերությունը նվազեցրել է իտալական «Ռոմայի» 20-ամյա հարձակվող Էվան Ֆերգյուսոնը։
Հայաստանի հավաքականը, վաստակելով 3 միավոր, F խմբում զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը։
Ենթախմբի առաջատարաը երկու հաղթանակից հետո Պորտուգալիայի հավաքականն է, որն ունի 6 միավոր, գրում է Արմենպրեսը։
1-ական միավոր ունեն Հունգարիան ու Իռլանդիան:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանն ընդգծել է, որ Իռլանդիայի նկատմամբ տոնած հաղթանակը դարձել է կարևոր քայլ՝ դեպի թիմի մեծ նպատակը:
«Այսօրվա խաղի պլանը հաղթելն էր: Կարևորն այն է, որ խփած գոլերը մեզ հաղթանակ բերեցին: Մի խնդրանք ունեմ, մի քննադատեք մեզ, այլ հավատացեք: Շնորհակալ եմ երկրպագուներին, որ 0:5 պարտությունից հետո մեզ մենակ չթողեցին: Եթե միասին լինենք, ամեն ինչ լավ կլինի: Սա շատ կարևոր մեկ քայլ առաջ է: Մենք շատ խնդիրներ ունենք, սակայն քիչ-քիչ պիտի լուծենք այդ խնդիրները»,-նշել է Մելիքյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
Նա հավելել է, որ թիմի պաշտպաններն Իռլանդիայի հետ հանդիպման և Պորտուգալիայի դեմ խաղի ժամանակ հոգեբանական տարբեր պատրաստվածություն են ցուցաբերել, ինչը, ըստ իր գնահատման, արժանի է բարձր գնահատականի:
«Շատ շնորհակալ եմ այն ֆուտբոլիստներից, որոնք խաղադաշտում նվիրված խաղ ցուցադրեցին»,- առանձնացրել է մարզիչը:
Հոկտեմբերին կկայանան երրորդ տուրի հանդիպումները։ Հոկտեմբերի 11-ին Հունգարիան սեփական հարկի տակ կխաղա Հայաստանի հետ, իսկ Պորտուգալիան տանը կընդունի Իռլանդիային:

10 Сентябрь 2025 - 07:05 AMT
Сборная Армении по футболу одержала победу над Ирландией со счетом 2:1 во втором туре отборочного турнира чемпионата мира, матч прошел в Ереване.
Счет в первом тайме открыл полузащитник клуба «Краснодар» Эдуард Сперцян, реализовав пенальти. Второй мяч забил нападающий Грант-Леон Ранос, после передачи флангового защитника белградской «Црвены Звезды» Наира Тикнизяна.
У ирландцев разницу в счете сократил 20-летний нападающий итальянской «Ромы» Эван Фергюсон.
Сборная Армении набрала 3 очка и заняла второе место в группе F.
Лидером группы остается сборная Португалии, одержавшая две победы и набравшая 6 очков, сообщает «Арменпресс».
По одному очку у Венгрии и Ирландии.
Главный тренер сборной Армении Егище Меликян подчеркнул, что победа над Ирландией стала «важным шагом» на пути к большой цели команды.
«План на сегодняшний матч был – победить. Главное, что забитые голы принесли нам победу. У меня есть просьба: не критикуйте нас, а поверьте в нас. Благодарю болельщиков, что не оставили нас после поражения 0:5. Если мы будем вместе – всё получится. Это действительно важный шаг вперед. Проблем много, но мы должны решать их постепенно», – отметил Меликян на пресс-конференции.
Он также добавил, что защитники команды в матчах с Ирландией и Португалией проявили разную психологическую готовность, что, по его словам, заслуживает высокой оценки.
«Особо благодарю тех футболистов, которые на поле сыграли с полной самоотдачей», – подчеркнул тренер.
Третий тур состоится в октябре. 11 октября Венгрия примет Армению, а Португалия сыграет дома с Ирландией.