10 Սեպտեմբեր 2025 - 07:15 AMT
Սեպտեմբերի 9-ին շարունակվել է հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված շինծու քրեական գործով դատավարությունը։
Շարունակվել են այսպես կոչված «տուժածների» ցուցմունքների լսումները։ Նրանք պատմել են իրենց վիրավորումների և Արցախի տարածքում ադրբեջանական ագրեսիային մասնակցության մասին, մինչդեռ Վարդանյանը երբևէ չի մասնակցել ռազմական գործողությունների և չի եղել Արցախում 2020–ի պատերազմի ժամանակ։
Դատական նիստն անցկացվել է դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, դատավորներ Անար Ռզաևի և Ջամալ Ռամազանովի (պահուստային դատավոր՝ Գյունել Սամեդովա) մասնակցությամբ։ Վարդանյանին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ ռուսերեն լեզվով, որին նա ազատորեն տիրապետում է, ինչպես նաև իր իսկ կողմից ընտրված փաստաբան, գրում է Azertag-ը։
Դատավոր Աղաևը ներկայացրել է դատավարության մեջ առաջին անգամ ներգրավված տուժածներին և նրանց իրավահաջորդներին դատարանի կազմը, մեղադրանքը ներկայացնող դատախազներին, թարգմանիչներին և այլ մասնակիցներին, ինչպես նաև բացատրել է նրանց իրավունքներն ու պարտականությունները՝ համաձայն օրենսդրության։
Դատական նիստի ավարտին հրապարակվել են տուժածների վերաբերյալ դատաբժշկական փորձաքննությունների արդյունքները։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է սեպտեմբերի 16-ին։
2023 թ․ սեպտեմբերին, Արցախում իննամսյա շրջափակումից և ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո, Ադրբեջանը գերեվարել է Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և մի շարք այլ նախկին ղեկավարների։ Նրանց ներկայացված կեղծ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ ցմահ ազատազրկման։ Հունվարի 17-ին Բաքվում սկսվել է Արցախի ղեկավարների գործով շինծու դատավարությունը։ Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին է ննվում։

9 сентября продолжилось судебное разбирательство по сфабрикованному уголовному делу против известного предпринимателя, филантропа и бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна.
Были заслушаны показания так называемых «потерпевших», которые рассказывали о своих ранениях и действиях азербайджанской армии в Арцахе, хотя Варданян никогда не участвовал в боевых действиях и не находился в Арцахе во время войны 2020 года.
Судебное заседание прошло под председательством судьи Зейнала Агаева при участии судей Анара Рзаева и Джамала Рамазанова (запасной судья — Гюнель Самедова). Как сообщает «Азертадж», Варданяну был предоставлен переводчик на русский язык, которым он свободно владеет, а также адвокат по его выбору.
Судья Агаев впервые представил потерпевших и их правопреемников, участвующих в процессе, состав суда, представителей обвинения, переводчиков и других участников, а также разъяснил их права и обязанности в соответствии с законом.
В завершение заседания были оглашены результаты судебно-медицинских экспертиз, касающихся потерпевших.
Следующее заседание назначено на 16 сентября.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки его армянского населения, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Баако Саакяна, Араика Арутюняна, а также бывшего госсекретаря Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и других экс-руководителей. Им предъявлены ложные обвинения, за которые может грозить пожизненное заключение. Сфальсифицированный судебный процесс стартовал 17 января в Баку. Дело Варданяна рассматривается отдельно.