ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ ԱՄՆ–ի հետ համատեղ երկաթուղու հարց է քննարկվում։
«Հենց այսօր ավելի են ինտենսիվացել աշխատանքները ամերիկյան կողմի հետ` հասկանալու հայ–ամերիկյան համատեղ հայաստանյան երկաթուղու, մյուս ենթակառուցվածքների հետ կապված հարցերը, քանի որ տեխնիկական պայմաններ կան, որոնք պետք է բանակցել»,– ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանի շահն է հնարավորինս արագ իրականացնել գործընթացներն ու արագ հասնել ապաշրջափակման։
«Մի՛ մոռացեք, որ Հայաստանը 30+ տարի շրջափակման մեջ է, ու առաջին հերթին ապաշրջափակումը մեզ է հարկավոր, մենք ենք հնարավորություններ ստանում` մեր հռչակած սկզբունքների հիման վրա»,– հավելել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 16-ին հայտարարել էր, որ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը պետք է իրականացվի բոլոր երկրների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության պահպանմամբ։ Նա չէր բացառել, որ Ադրբեջանից դեպի Նախիջևան ճանապարհի կառավարումը Սյունիքով կարող է հանձնվել մասնավոր ընկերության։ Փաշինյանը նաև նշել էր, որ ճանապարհի արտապատվիրակման հարցում հետաքրքրված են ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն։
Ավելի ուշ իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից հայտնել էին, որ Հայաստանը հրաժարվել է Սյունիքի ճանապարհը վարձակալության տալու գաղափարից։

10 Сентябрь 2025 - 14:49 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в парламенте заявил, что обсуждается вопрос возможного совместного проекта железной дороги с Соединёнными Штатами.
«Уже сегодня активизировалась работа с американской стороной по изучению вопросов, касающихся возможной армяно-американской железной дороги на территории Армении и других инфраструктурных проектов. Существуют технические параметры, которые необходимо обсудить», — сказал Мирзоян, передаёт «Sputnik Армения».
Министр подчеркнул, что интерес Армении заключается в максимально быстрой реализации процесса и достижении разблокировки.
«Не забывайте, что Армения уже более 30 лет находится в условиях блокады. И в первую очередь именно нам необходимо разблокирование. Мы получаем возможности, исходя из провозглашённых нами принципов», — добавил он.
Напомним, что 16 июля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что разблокирование региональных транспортных маршрутов должно осуществляться с соблюдением территориальной целостности и суверенитета всех стран. Он не исключил, что управление маршрутом из Азербайджана в Нахичевань через Сюник может быть передано частной компании. Пашинян также отметил, что интерес к такому решению проявляют США и Европейский союз.
Позже правящая фракция «Гражданский договор» заявила, что Армения отказалась от идеи сдачи дороги в Сюнике в аренду.