«Հայփոստը» ժամանակավորապես դադարեցրել է դեպի ԱՄՆ ուղղված փոստային առաքումները՝ մաքսային նոր կարգավորումներով պայմանավորված:
ԱՄՆ մաքսային համակարգում կատարված վերջին փոփոխությունների պատճառով, «Հայփոստ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը 2025 թվականի օգոստոսի 21-ից դադարեցրել է դեպի ԱՄՆ ուղարկվող ապրանքների փոստային ծանրոցների և փաթեթների ընդունումն ու առաքումը, հայտնում է «Հետքը»։
Պատճառը 2025-ի հուլիսի 30-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից ստորագրված նոր հրամանագիրն է, որով արգելվում է 800 դոլարից ցածր արժեքով ապրանքների մուտքը ԱՄՆ՝ անկախ դրանց ծագման երկրից։ Մինչ այս փոփոխությունը, այդ ապրանքները ազատված են եղել մաքսատուրքից։ Այժմ, սակայն, բոլոր տեսակների փոստային առաքանիները համարվում են հարկման ենթակա։ Նախկինում այս արտոնությունից առաջինը զրկվել են Չինաստանը և Հոնկոնգը՝ 2025-ի մայիսի 2-ից:
Մաքսային նոր պահանջներն ու հարկման մեխանիզմները դեռևս չեն հստակեցվել, ինչի հետևանքով բազմաթիվ փոստային և սուրհանդակային կազմակերպություններ, մինչև ԱՄՆ իշխանությունների կողմից պարզաբանումների տրամադրումը, որոշում են կայացրել ժամանակավորապես դադարեցնել առաքումները դեպի ԱՄՆ։ Օգոստոսի վերջին նման որոշում են ընդունել նաև Ավստրալիան, Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան և մի շարք այլ ԵՄ անդամ երկրներ։
Հայաստանում սահմանափակումը չի տարածվել «Հայփոստ Էքսպրես» ծառայության վրա, որի օգնությամբ հնարավոր է ծանրոցները հասցնել ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում գործող «Հայփոստի» ընդունման կետեր։ «Հայփոստ Էքսպրեսը» գործում է օդային փոխադրմամբ, և մեկ կիլոգրամ բեռի համար սակագինը սահմանված է 4000 դրամ։
«Հայփոստը» տեղեկացրել է, որ ծառայությունը կվերսկսի միայն այն ժամանակ, երբ նոր մաքսային կարգավորումները ամբողջությամբ կհստակեցվեն։

11 Сентябрь 2025 - 08:07 AMT
Закрытое акционерное общество «Айпост» временно прекратило почтовые отправления в США из-за новых таможенных правил.
С 21 августа 2025 года действует распоряжение, связанное с указом президента США Дональда Трампа от 30 июля, согласно которому запрещён ввоз в страну товаров стоимостью ниже 800 долларов независимо от страны происхождения. Ранее такие отправления не облагались пошлиной. Первой подобной льготы была лишена Китайская Народная Республика и Гонконг — с 2 мая 2025 года.
Поскольку новые требования и механизмы налогообложения пока не уточнены, многие почтовые и курьерские компании приняли решение временно приостановить пересылки в США до получения разъяснений от американских властей. В конце августа аналогичные меры приняли Австралия, Великобритания, Франция, Германия и ряд других стран ЕС.
В Армении ограничение не коснулось услуги «Айпост Экспресс», которая позволяет доставлять посылки в пункт приёма «Айпоста» в Лос-Анджелесе. Сервис работает воздушным транспортом, а тариф составляет 4000 драмов за килограмм.
В компании сообщили, что возобновят стандартные пересылки в США только после полной конкретизации новых таможенных правил.