ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանը միայն նախագծին ծանոթանալուց հետո կարող է անցնել ԱՄՆ-ում համաձայնեցված տրանսպորտային միջանցքի քննարկմանը, որը վերաբերում է Հայաստանին և Ադրբեջանին։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կցանկանայի ընդգծել, որ վերջնական պատկերացումը, թե ինչպես է այս տրանսպորտային երթուղին գործելու գործնականում, մենք կարող ենք ձևավորել միայն այն ժամանակ, երբ ծանոթանանք այս նախագծի կոնկրետ մանրամասներին։ Առայժմ դա տեղի չի ունեցել», – ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Դիվանագետի խոսքով՝ տարածաշրջանից դուրս գտնվող խաղացողների ներգրավվածությունը Հարավային Կովկասի գործընթացներին, այդ թվում՝ հաղորդակցության ապաշրջափակման հարցում, պետք է առաջին հերթին ուղղված լինի տարածաշրջանային երկրների և նրանց անմիջական հարևանների շահերին։
Զախարովան ընդգծել է նաև, որ հարցը քննարկելիս անհրաժեշտ է հաշվի առնել լրացուցիչ հանգամանքներ։ Նա հիշեցրել է, որ Հայաստանը մտնում է ԵԱՏՄ միասնական մաքսային տարածքի մեջ, «Հարավկովկասյան երկաթուղին» հանդիսանում է Ռուսական երկաթուղիների դուստր ձեռնարկություն, իսկ ռուս սահմանապահները միջազգային պայմանագրի համաձայն ապահովում են սահմանների պահպանությունը այն տարածքում, որտեղ նախատեսվում է անցկացնել նշված երթուղին։
«Հիշեցնեմ նաև, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակում ձեռք են բերվել բազմաթիվ կարևոր պայմանավորվածություններ։ Դրանք շարունակում են պահպանել իրենց արդիականությունը նաև այսօր։ Այդ պատճառով մենք հույս ունենք այս թեմայով արդյունավետ երկխոսության շարունակության վրա հայկական կողմի հետ», – նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել են տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մասին համատեղ հայտարարություն։ Համաձայն պայմանավորվածության՝ Հայաստանի Սյունիքի մարզով կանցնի ճանապարհ, որը կկապի Ադրբեջանի հիմնական մասը Նախիջևանի հետ։ Այս ճանապարհը ստացել է «Թրամփի ուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» անվանումը։ Ադրբեջանում այն նաև կոչում են «Զանգեզուրի միջանցք»։

Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Москва сможет обсуждать проект «Маршрут Трампа» только после того, как ознакомится с его подробностями, подчеркнув роль ЕАЭС и российских структур.
На брифинге Захарова отметила, что Россия пока не располагает конкретными деталями американо-азербайджано-армянского транспортного проекта.
«Окончательное представление о том, как этот маршрут будет функционировать на практике, мы сможем сформировать лишь после того, как ознакомимся с деталями. Пока этого не произошло», — сказала она, передает ТАСС.
Дипломат подчеркнула, что вовлечение внешних игроков в процессы на Южном Кавказе, включая разблокирование коммуникаций, должно в первую очередь соответствовать интересам стран региона и их непосредственных соседей.
Захарова напомнила, что Армения входит в Евразийский экономический союз, Южно-Кавказская железная дорога является дочерней структурой РЖД, а российские пограничники по международным договорам обеспечивают охрану границ в зоне предполагаемого маршрута.
Она также отметила, что в рамках работы трёхсторонней группы по разблокированию транспортных коммуникаций были достигнуты важные договоренности, которые сохраняют актуальность. «Поэтому мы рассчитываем на продолжение содержательного диалога с армянской стороной», — заявила представитель МИД РФ.
Напомним, что 8 августа в Вашингтоне президенты Азербайджана и США Ильхам Алиев и Дональд Трамп и премьер-министр Армении Никол Пашинян подписали совместное заявление о разблокировании транспортных коммуникаций. Согласно договоренности, через Сюникскую область Армении пройдет дорога, соединяющая основной Азербайджан с Нахичеванью. Маршрут получил название «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», в Азербайджане его также называют «Зангезурским коридором».