16 Սեպտեմբեր 2025 - 09:44 AMT
ՀՀ կենտրոնական բանկը հայ նշանավոր կինոռեժիսոր, սցենարիստ, ՀԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր (1975 թ.), ՀԽՍՀ (1977 թ.) և ԽՍՀՄ (1982 թ.) ժողովրդական արտիստ Հենրիկ Մալյանի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված արծաթե հուշադրամ է շրջանառության մեջ դնում։
Դիմերեսին պատկերված է Մալյանի ինքնադիմանկարը, կադրեր «Եռանկյունին» և «Կտոր մը երկինք» ֆիլմերից, կինոժապավեն։ Դարձերեսին՝ Մալյանի դիմապատկերը, ոճավորված լեռներ և կադրատախտակ։
Էսքիզների հեղինակներն են՝ Լուսինե Լալայան (դիմերես), Վարդան Վարդանյան (դարձերես)։ Հուշադրամը հատվել է Լեհաստանի դրամահատարանում։
Հուշադրամի տեխնիկական պարամետրերն են՝ անվանական արժեք՝ 100 դրամ, մետաղ՝ արծաթ 9250 հարգի, քաշ՝ 28,28 գրամ, չափ՝ 28,0 x 40,0 մմ, որակ՝ պրուֆ, դրամաշուրթ՝ հարթ, թողարկման տարեթիվ՝ 2025, թողարկման քանակ՝ 300 հատ։
ՀՀ ԿԲ հուշադրամները հնարավոր է ձեռք բերել «Դրամագետ» վաճառասրահից, որը գործում է ԿԲ շենքում և հասանելի է հանրությանը։
Մալյանի ստեղծագործական ժառանգության մեջ ընդգրկվում են մի շարք նշանավոր և մրցանակների արժանացած ֆիլմեր, որոնցից են՝ «Եռանկյունին» (1967 թ.), «Մենք ենք, մեր սարերը» (1969 թ.), «Հայրիկ» (1972 թ.), «Նահապետ» (1977 թ.), «Կտոր մը երկինք» (1980 թ.), «Նվագախմբի տղաները» (1960 թ.), «Ճանապարհ դեպի կրկես» (1963 թ.)։ Նրա աշխատանքները ներկայացվել են միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոներում՝ Կաննում, Դելլիում, Լոնդոնում, Հոնկոնգում, Սան Ռեմոյում, Տոկիոյում, Մանիլայում, ինչպես նաև խորհրդային ու հայկական ֆիլմերի տասնօրյակներում՝ Հոլանդիայում, Իտալիայում, Անգլիայում, ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում, Ֆրանսիայում, Արգենտինայում և այլ երկրներում։

16 Сентябрь 2025 - 11:47 AMT
Центральный банк Республики Армения выпустил в обращение серебряную памятную монету, приуроченную к 100-летию со дня рождения выдающегося армянского кинорежиссёра и сценариста, народного артиста Армянской ССР (1977) и СССР (1982), лауреата Государственной премии Армянской ССР (1975) Хенрика Маляна.
На аверсе монеты изображены автопортрет Маляна, кадры из фильмов «Треугольник» и «Кусочек неба», а также киноплёнка. На реверсе — портрет Маляна, стилизованные горы и хлопушка.
Авторами эскизов выступили Лусине Лалаян (аверс) и Вардан Варданян (реверс). Монета отчеканена на монетном дворе Польши.
Технические характеристики: номинал — 100 драмов, металл — серебро 925 пробы, масса — 28,28 грамма, размеры — 28,0 x 40,0 мм, качество чеканки — пруф, гурт — гладкий, год выпуска — 2025, тираж — 300 штук.
Приобрести памятные монеты Центробанка можно в магазине «Драмагет», расположенном в здании ЦБ и открытом для посещения.
Творческое наследие Маляна включает ряд известных и отмеченных наградами фильмов: «Треугольник» (1967), «Мы и наши горы» (1969), «Папа» (1972), «Наапет» (1977), «Кусочек неба» (1980), «Ребята из оркестра» (1960), «Дорога в цирк» (1963). Его работы были представлены на международных кинофестивалях в Каннах, Дели, Лондоне, Гонконге, Сан-Ремо, Токио, Маниле, а также на декадах советского и армянского кино в Нидерландах, Италии, Великобритании, США, Австралии, Франции, Аргентине и других странах.