16 Սեպտեմբեր 2025 - 10:16 AMT
Մոսկվայի մարզի դատարանը կալանքի որոշում է կայացրել գործարար Արայիկ Ամիրխանյանի նկատմամբ՝ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի նախկին պատգամավոր Իլյա Կիվայի սպանության գործի շրջանակում, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով իրազեկ աղբյուրին։
«Մոսկվայի մարզի դատարանը Ամիրխանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրել կալանքը՝ Կիվայի սպանության գործի շրջանակում», — ասել է աղբյուրը։
Միաժամանակ նշվել է, որ Ամիրխանյանը մինչ այդ արդեն գտնվում է կալանքի տակ՝ կաշառք տալու համար։
Ամռան սկզբին նա դատապարտվել է վեց տարվա ազատազրկման՝ ընդհանուր ռեժիմի գաղութում և տուգանքի՝ ընկերության հաշվեհամարներից արգելանք հանելու համար դատական կատարածուին երկու անգամ ապօրինաբար գումար փոխանցելու փաստով։ Օգոստոսի վերջին վերաքննիչ ատյանն օրինական է ճանաչել այդ դատավճիռը։
Իլյա Կիվայի դին հայտնաբերվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 6-ին՝ Մոսկվայի մարզի Սուպոնևո գյուղում։ Նախաքննության տվյալներով՝ երեկոյան անծանոթ անձը նրան կրակել է առանձնատներից մեկի բնակելի համալիրի այգում, ինչի հետևանքով նա մահացել է տեղում։
Ավելի ուշ Ուկրաինայի Պաշտպանության նախարարության Հետախուզության գլխավոր վարչության ներկայացուցիչ Անդրեյ Յուսովը հայտնել է, որ Կիվան սպանվել է «Ուկրաինայի անվտանգության ծառայության հատուկ գործողության ընթացքում»։

Суд Московской области принял решение об аресте бизнесмена Араика Амирханяна в рамках расследования убийства бывшего депутата Верховной рады Украины Ильи Кивы, сообщает РИА Новости со ссылкой на осведомлённый источник.
«Суд Московской области избрал меру пресечения в виде заключения под стражу в отношении Амирханяна по делу об убийстве Кивы», — уточнил источник.
Отмечается, что Амирханян уже находился под стражей по другому делу о взяточничестве. В начале лета он был приговорён к шести годам лишения свободы в колонии общего режима и штрафу за незаконную передачу денег судебному приставу дважды с целью снятия ареста с банковских счетов компании. В конце августа апелляционная инстанция признала приговор законным.
Тело Ильи Кивы было обнаружено 6 декабря 2023 года в деревне Супонево Московской области. По данным следствия, неизвестный вечером выстрелил в него во дворе жилого комплекса, в результате чего он скончался на месте.
Позднее представитель Главного управления разведки Минобороны Украины Андрей Юсов сообщил, что Кива был ликвидирован в ходе «специальной операции Службы безопасности Украины».