16 Սեպտեմբեր 2025 - 12:06 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն ասել է, որ Մոսկվան ուրախ կլիներ տեսնել հայ կատարողներ «Ինտերտեսիլ» մրցույթում՝ ընդգծելով, որ Երևանը նախապես իմացել է այդ նախաձեռնության ընթացքի մասին։
Հայաստանը դեռևս չի հաստատել իր մասնակցությունը «Ինտերտեսիլին», իսկ Ադրբեջանը հրաժարվել է նախնական հայտից։ Մրցույթին ավելի քան 20 երկիր կմասնակցի, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Մեր հայ բարեկամները քաջատեղյակ էին մրցույթի մասին, և այն հարցը, թե ինչու մասնակիցների մեջ հայկական մշակույթի ներկայացուցիչներ չկան, մեզ չէ, որ պետք է տաք։ Մենք ուրախ կլինեինք տեսնել բոլորին, այդ թվում նաև մեր հայ բարեկամներին», – հայտարարել է Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանն ակնկալում է, որ «Ինտերտեսիլ» մրցույթը կդառնա ամենամյա, և շուտով կհայտարարվի, թե որ երկիրն է այն հյուրընկալելու հաջորդ տարի։
«Այս նախագծի հանդեպ շատ մեծ հետաքրքրություն կա, երկրների քանակը՝ 23՝ ներառյալ Ռուսաստանը, բայց հաստատ եղել են նաև այլ ցանկացողներ։ Մենք ոչ ոքի չենք սահմանափակել։ Ուրախ ենք, որ բոլոր մայրցամաքները ներկայացված կլինեն։ Դե, բացի Ավստրալիայից։ Եվ կա հետաքրքրություն, արդեն մի քանի գործընկերներ ցանկություն են հայտնել հյուրընկալել այդ մրցույթը հաջորդ տարի և նույնիսկ երկու տարի անց։ Այսպես որ, հուսով եմ՝ կդարձնենք այս մրցույթը ամենամյա։ Առնվազն հետաքրքրությունը կա», — նշել է նախարարը լրագրողների հետ զրույցում։
«Ինտերտեսիլ» միջազգային երաժշտական ​​մրցույթը էստրադային երգի մրցույթ է, որը կազմակերպել է Ռադիոհեռարձակման և հեռուստատեսության միջազգային կազմակերպությունը (OIRT):

16 Сентябрь 2025 - 12:19 AMT
Министр иностранных дел России Сергей Лавров отметил, что Москва была бы рада видеть представителей Армении на конкурсе «Интертесил», подчеркнув, что Ереван заранее был осведомлён о подготовке инициативы.
Армения пока не подтвердила своё участие в конкурсе, тогда как Азербайджан отозвал предварительную заявку. В «Интертесиле» примут участие более 20 стран, передаёт Sputnik Армения.
«Наши армянские друзья были хорошо осведомлены о конкурсе, поэтому вопрос, почему среди участников нет представителей армянской культуры, адресован не нам. Мы были бы рады видеть всех, в том числе и наших армянских друзей», — сказал Лавров.
По его словам, Россия рассчитывает, что конкурс станет ежегодным, и вскоре будет объявлено, какая страна примет его в следующем году.
«К проекту проявляется очень большой интерес. Число стран-участниц — 23, включая Россию, но были и другие желающие. Мы никого не ограничивали. Мы рады, что будут представлены все континенты, кроме Австралии. Уже несколько партнёров выразили желание принять конкурс в следующем году и даже через два года. Так что надеюсь, что он станет ежегодным. По крайней мере, интерес к этому есть», — отметил министр в беседе с журналистами.
«Интертесил» — это международный конкурс эстрадной песни, организованный Международной организацией радиовещания и телевидения (OIRT).