17 Սեպտեմբեր 2025 - 06:46 AMT
Ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկն արձագանքել է Բաքվի բանտում պահվող Վիգեն Էուլջեքջյանի կողմից հացադուլ հայտարարելու վերաբերյալ հրապարակումներին՝ խոսքը APA գործակալության մասին է, գրում է «Փաստինֆոն»։
Ադրբեջանական աղբյուրը պնդել է, թե 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Էուլջեքջյանը հացադուլի մեջ չէ, սակայն ուշագրավ է, որ այս պնդումը հիմնված չէ որևէ պետական կառույցի պաշտոնական տեղեկատվության վրա, այլ հղվում է միայն «սեփական հավաստի աղբյուրներին»։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Էուլջեքջյանի արգենտինաբնակ փաստաբան Լուչիանա Մինասյանը ողջունել է ադրբեջանական մամուլի արձագանքը՝ նկատելով, որ հրապարակումները հասել են հասցեատերերին, սակայն միևնույն ժամանակ նշել է, որ առանց հստակ աղբյուրի նման տեղեկությունները չեն կարող համարվել արժանահավատ։
Նա ընդգծել է. «Նրանք որևէ հիմք չունեն դա ասելու։ Հետևապես մենք խնդրում ենք Ադրբեջանի օմբուդսմենին այցելել Վիգենին, խնդրում ենք, որ «Apa news Azerbaijan»-ը այցելի բանտում գտնվող Վիգենին և հարցազրույց վերցնի նրանից, նաև խնդրում ենք թույլ տալ Վիգենին անհապաղ զանգահարել կնոջը՝ Լինդային և ընտանիքին։ Մենք հիմքեր ունենք կարծելու, որ նրա կյանքը վտանգված է»։
Վիգեն Էուլջեքջյանը, որը 46 տարեկան է և ունի Հայաստանի ու Լիբանանի քաղաքացիություն, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին՝ հրադադարի համաձայնագրից մեկ օր անց, գերեվարվել է Լեռնային Ղարաբաղում՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից։ Նա համարվում է Ադրբեջանի բանտերում պահվող վեց քաղաքացիական պատանդներից մեկը։
Էուլջեքջյանն արդեն մի քանի անգամ է դիմել հացադուլի՝ բողոքելով իր իրավունքների խախտման դեմ։ 2023 թվականին նա 24 օր հացադուլ է հայտարարել այն պատճառով, որ իրեն արգելել են կնոջ հետ խոսել արաբերեն, փոխարենը պարտադրելով օգտագործել հայերեն՝ մի լեզու, որը նրա կինը չի հասկանում։
2024 թվականի մայիսին նա նորից հացադուլ է սկսել՝ ի նշան բողոքի այն հանգամանքի դեմ, որ նրան ընդհանրապես արգելվել է կապ հաստատել կնոջ հետ։ Այդ ակցիայից հետո նրան թույլ է տրվել ամսական մեկ անգամ զանգահարել։ Իսկ հունիսին հաղորդվել է, որ հերթական զանգը հնարավոր է դարձել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջամտությամբ։

17 Сентябрь 2025 - 08:14 AMT
Одно из азербайджанских СМИ — агентство APA — отреагировало на сообщения о том, что Виген Эулджекджян, содержащийся в бакинской тюрьме, объявил голодовку. Об этом пишет «Пастинфо».
Азербайджанский источник утверждает, что Эулджекджян, приговорённый к 20 годам лишения свободы, не участвует в голодовке. Однако это заявление не основывается на данных официальных государственных структур, а лишь ссылается на «собственные достоверные источники».
В интервью «Пастинфо» аргентинский адвокат Вигена Эулджекджяна — Лучиана Минасян — приветствовала реакцию азербайджанских СМИ, отметив, что публикации достигли адресатов, но подчеркнула, что без четких источников такая информация не может считаться достоверной.
«У них нет оснований так утверждать. Поэтому мы обращаемся к омбудсмену Азербайджана с просьбой навестить Вигена, просим агентство APA посетить Вигена в тюрьме и взять у него интервью, а также немедленно разрешить ему позвонить своей жене Линде и семье. У нас есть основания полагать, что его жизни угрожает опасность», — заявила она.
Виген Эулджекджян, 46 лет, имеет гражданство Армении и Ливана. Он был захвачен вооруженными силами Азербайджана 10 ноября 2020 года в Нагорном Карабахе — на следующий день после подписания соглашения о прекращении огня. Он считается одним из шести гражданских лиц, удерживаемых в азербайджанских тюрьмах.
Эулджекджян уже несколько раз объявлял голодовку в знак протеста против нарушения своих прав. В 2023 году он держал голодовку в течение 24 дней после того, как ему запретили говорить с женой на арабском языке, заставляя использовать армянский, которого она не понимает.
В мае 2024 года он вновь начал голодовку, протестуя против полного запрета на контакт с женой. После этой акции ему разрешили один телефонный звонок в месяц. В июне сообщалось, что очередной звонок стал возможен благодаря вмешательству Международного комитета Красного Креста.