ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին շփոթել է Հայաստանն Ալբանիայի հետ՝ խոսելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Նա ասել է այդ մասին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Նա նաև աղավաղել է Ադրբեջանի անվանումը։
«Մենք, օրինակ, ապահովեցինք Աբրբեջանի և Ալբանիայի միջև կարգավորումը», -ասել է նա՝ հավելելով, որ այդ հակամարտությունն «շարունակվում է արդեն երկար տարիներ», հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Սեպտեմբերի 12-ին ԱՄՆ ղեկավարը նմանատիպ սխալ էր թույլ տվել նաև Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ ԱՄՆ նախագահը նման սխալ էր թույլ տվել նաև օգոստոսին՝ ամերիկացի լրագրող Մարկ Լևինին տված հարցազրույցում։
Թրամփը մանրամասներ է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Սպիտակ տանը կայացած բանակցություններից։
«Նրանք սկսեցին երկու կողմերում Օվալաձև աշխատասենյակում՝ այնքան հեռու, որ ես նույնիսկ չէի պատկերացնում, թե կարելի է այդքան հեռու լինել։ Եվ մինչ մենք միասին էինք մի ամբողջ ժամ, նրանք ավելի ու ավելի մերձեցան, և զրույցի ավարտին մենք բոլորով գրկախառնվեցինք», — նշել է նա գրում է Minval.az–ը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 18–ի ճեպազրույցում, անդրադառնալով Դոնալդ Թրամփի կողմից Հայաստանը որպես Ալբանիա ներկայացնելուն, ասել է, որ ցանկացած մարդ և երկրի ղեկավար իր վրիպակներն ըստ պատեհության ուղղում է և ԱՄն նախագահը դա արդեն իսկ արել է, այդ թվում՝ իր թվիթերյան վերջին գրառման մեջ։

19 Сентябрь 2025 - 07:31 AMT
Президент США Дональд Трамп снова перепутал Армению с Албанией, когда комментировал процесс нормализации отношений с Азербайджаном. Это произошло на совместной пресс-конференции с премьер-министром Великобритании Кером Стармером.
Он также исказил название Азербайджана.
«Мы, например, обеспечили урегулирование между Абербажаном и Албанией», — заявил он, добавив, что конфликт «продолжается уже много лет», сообщает ТАСС.
Ранее Трамп допускал подобные ошибки 12 сентября в интервью телеканалу Fox News, а также в августе — в беседе с американским журналистом Марком Левиным.
Он также поделился подробностями переговоров между президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, якобы прошедших в Белом доме.
«Они начали на противоположных концах Овального кабинета, настолько далеко друг от друга, что я даже не думал, что так можно. Но спустя час совместного общения они становились всё ближе и ближе. В конце мы все обнялись», — рассказал Трамп, передаёт Minval.az .
18 сентября премьер-министр Никол Пашинян прокомментировал путаницу, отметив, что любой человек, в том числе и лидер государства, может исправить свои ошибки, и добавил, что Трамп уже это сделал в своём последнем твите.