ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին շփոթել է և Հայաստանը անվանել «Ալբանիա»՝ ասելով, թե դադարեցրել է նրա «սարսափելի պատերազմը» Կամբոջայի հետ։
Նա ասել է, թե Ալբանիան (Հայաստան) կռվել է Կամբոջայի հետ, բայց ինքը կանգնեցրել է այդ պատերազմը: Թրամփն այդ մասին ասել է սեպտեմբերի 20–ին Cornerstone ինստիտուտի հիմնադիրների հետ հանդիպմանը, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»։
«Մենք դադարեցրել ենք Կամբոջայի և Ալբանիայի (Հայաստանի) միջև հակամարտությունը։ Այն նոր էր սկսվել և դա վատ կոնֆլիկտ էր…Մենք հիմա ունենք Կամբոջա, Հայաստան։ Մենք ունենք Կոսովո, Սերբիա, Իսրայել, Իրան, Եգիպտոս, Եթովպիա»,- նշել է նա։
Թրամփն արդեն մի քանի անգամ է Հայաստանն Ալբանիա է անվանում , իսկ Ադրբեջանին՝ «Աբերբայջան»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 18–ի ճեպազրույցում, անդրադառնալով Դոնալդ Թրամփի կողմից Հայաստանը որպես Ալբանիա ներկայացնելուն, ասել է, որ ցանկացած մարդ և երկրի ղեկավար իր վրիպակներն ըստ պատեհության ուղղում է և ԱՄՆ նախագահը դա արդեն իսկ արել է, այդ թվում՝ իր թվիթերյան վերջին գրառման մեջ։
Սեպտեմբերի 18–ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կրկին շփոթել է Հայաստանն Ալբանիայի հետ՝ խոսելով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին։ Նա ասել է այդ մասին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Սեպտեմբերի 12-ին ԱՄՆ ղեկավարը նմանատիպ սխալ էր թույլ տվել նաև Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։ ԱՄՆ նախագահը նման սխալ էր թույլ տվել նաև օգոստոսին՝ ամերիկացի լրագրող Մարկ Լևինին տված հարցազրույցում։

Президент США Дональд Трамп вновь перепутал Армению с Албанией, заявив, что он остановил «ужасную войну» между Албанией и Камбоджей.
Об этом он сообщил 20 сентября на встрече с основателями института Cornerstone. По его словам, Албания (на самом деле Армения) якобы воевала с Камбоджей, и именно он положил конец этому конфликту. Об этом пишет «Комсомольская правда».
«Мы остановили конфликт между Камбоджей и Албанией (Арменией). Он только начался, и это был плохой конфликт… Сейчас у нас есть Камбоджа, Армения. У нас есть Косово, Сербия, Израиль, Иран, Египет, Эфиопия», — сказал Трамп.
Это не первый случай, когда Трамп называет Армению Албанией, а Азербайджан — «Абербайджаном».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге 18 сентября, комментируя подобные оговорки, отметил, что любой человек, в том числе глава государства, исправляет свои ошибки, когда это уместно, и что президент США уже это сделал, в том числе в своём последнем посте в соцсети X.
18 сентября на совместной пресс-конференции с премьер-министром Великобритании Кииром Стармером Трамп вновь назвал Армению Албанией, говоря о нормализации с Азербайджаном. Подобные ошибки он также допускал в интервью телеканалу Fox News 12 сентября и в августовской беседе с американским журналистом Марком Левиным.