22 Սեպտեմբեր 2025 - 06:42 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության օրվա առիթով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Ուղերձում ասվում է․ «Ամերիկայի ժողովրդի և իմ անունից շնորհավորում եմ Ձեզ և հայ ժողովրդին Անկախության օրվա առթիվ։
Մեր ժողովուրդների միջև ամուր կապերն ու համատեղ արժեքները շարունակում են մնալ մեր երկու երկրների միջև կայուն բարեկամության հիմքը։ Մենք կշարունակենք ամրապնդել այդ կապերը մեր ռազմավարական գործընկերության միջոցով, որը կհզորացնի երկու երկրները և կստեղծի նոր հնարավորություններ՝ համագործակցելու այնպիսի կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք են էներգետիկան, արհեստական բանականությունը, տեխնոլոգիաները և տրանզիտային ենթակառուցվածքները։
Ինձ համար մեծ պատիվ էր հյուրընկալել Ձեզ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ խաղաղության ուղղությամբ մեր նվաճումը միասին նշելու համար։ Մենք ակնկալում ենք բացահայտել Հայաստանը որպես «Խաղաղության խաչմերուկ» ներկայացնելու Ձեր գեղեցիկ տեսլականի, ինչպես նաև Հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղու (TRIPP) ամբողջ ներուժը. դրանք երկուսն էլ կխորհրդանշեն մեր փոխադարձ հանձնառությունը և կստեղծեն իրական տնտեսական առավելություններ։ Շնորհավորում եմ Ձեզ և բոլոր հայերին Անկախության օրվա առթիվ»։
Հայաստանի անկախության 34-ամյակի առթիվ շնորհավորանք է հղել նաև ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
«Միացյալ Նահանգները կանգնած է Հայաստանի կողքին՝ որպես մեր գնահատելի գործընկեր, երբ առաջ ենք մղում մեր համատեղ նպատակները՝ ուղղված խաղաղության, բարեկեցության և կայունության Հարավային Կովկասում։ Մեր ամուր հարաբերությունները հիմնված են ուժեղ մշակութային կապերի, ընդհանուր սկզբունքների և տարածաշրջանային անվտանգությանը և տնտեսական հնարավորություններին միտված փոխադարձ ձգտման վրա:
Թրամփի պատմական գագաթնաժողովը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և Միացյալ Նահանգների կողմից հայտարարած 145 միլիոն դոլարի օգնությունը՝ ուղղված Հայաստանի աջակցմանը «Թրամփի միջազգային խաղաղության և բարեկեցության երթուղի» (TRIPP) ծրագրի իրականացմանը, ընդգծում են մեր ազգի մշտական նվիրվածությունը Հայաստանին՝ միաժամանակ շեշտադրելով մեր համատեղ ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանային փոխկապակցվածության, տնտեսական ներդրումների և անվտանգության համագործակցության խթանմանը»,-ասվում է ուղերձում։
Նշվում է, որ ԱՄՆ–ն ուրախ է աջակցել Հայաստանի ճանապարհին՝ էներգետիկ անվտանգությունը բարձրացնելու, առևտուրը զարգացնելու և սահմանների անվտանգությունն ամրապնդելու գործում՝ միաժամանակ վերահաստատելով աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։
«Ռազմավարական գործընկերությունն ու երկկողմ հիշողությունների փոխըմբռնման հուշագրերը, որոնք ստորագրվել են նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի կողմից, ձևավորում են այս համատեղ նպատակների առաջմղման մեր ջանքերի անկյունաքարերը։ Երբ Հայաստանը շարունակում է կերտել իր ապագան՝ որպես խաղաղության և աճի խաչմերուկ, Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է իր նվիրվածությունը ավելի փոխկապակցված, կայուն և բարեկեցիկ տարածաշրջանին»,–ասվում է Ռուբիոյի ուղերձում։

Президент США Дональд Трамп направил премьер-министру Армении Николу Пашиняну поздравительное послание по случаю Дня независимости Армении.
«От имени американского народа и от себя лично поздравляю вас и армянский народ с Днём независимости», — говорится в обращении.
«Крепкие связи и общие ценности наших народов остаются основой устойчивой дружбы между нашими странами. Мы будем укреплять эти связи в рамках стратегического партнёрства, которое усилит обе стороны и создаст новые возможности для сотрудничества в таких важных сферах, как энергетика, искусственный интеллект, технологии и транзитная инфраструктура.
Для меня было большой честью принимать вас 8 августа 2025 года, чтобы вместе отметить наш прогресс на пути к миру. Мы с нетерпением ожидаем реализации вашего прекрасного видения — представить Армению как «Перекрёсток мира», а также раскрытия всего потенциала Маршрута Трампа во имя международного мира и процветания (TRIPP). Оба эти направления символизируют нашу взаимную приверженность и принесут реальные экономические выгоды. Поздравляю вас и всех армян с праздником», — отметил Трамп.
Поздравление по случаю 34-летия независимости Армении направил и госсекретарь США Марко Рубио.
«Соединённые Штаты стоят рядом с Арменией — нашим ценным партнёром — в продвижении общих целей мира, благополучия и стабильности на Южном Кавказе. Наши крепкие отношения основаны на прочных культурных связях, общих принципах и стремлении к региональной безопасности и экономическим возможностям», — говорится в заявлении.
Рубио подчеркнул исторический саммит Трампа между Арменией и Азербайджаном, а также объявленную США помощь в размере 145 миллионов долларов для поддержки Армении в рамках программы маршрута Трампа во имя международного мира и процветания (TRIPP), как подтверждение неизменной поддержки со стороны Вашингтона.
«Соединённые Штаты рады поддержать путь Армении по укреплению энергетической безопасности, развитию торговли и усилению охраны границ, одновременно подтверждая приверженность суверенитету и территориальной целостности Армении.
Наше стратегическое партнёрство и двусторонние меморандумы о взаимопонимании, подписанные президентом Трампом и премьер-министром Пашиняном, являются краеугольными камнями наших усилий по достижению этих общих целей. Пока Армения продолжает строить своё будущее как перекрёсток мира и роста, Соединённые Штаты подтверждают свою приверженность более взаимосвязанному, стабильному и процветающему региону», — говорится в послании Рубио.