Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ մի շարք արևմտյան երկրների կողմից Պաղեստինի պետության ճանաչմանը Իսրայելի պատասխանը կհայտարարվի միայն այն բանից հետո, երբ ինքը վերադառնա ԱՄՆ–ից։
«Չի լինի Պաղեստինի պետություն Հորդանանի արևմուտքում։ Մեր հողի սրտում ահաբեկչական պետություն հաստատելու փորձերին պատասխանը կտրվի ԱՄՆ-ից իմ վերադարձից հետո,» ասել է վարչապետը, գրում է The Jerusalem Post-ը։
Իսրայելի պաշտոնյաների փոխանցմամբ՝ վերջերս տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ՝ այդ թվում ԱՄՆ պետքարտուղար Ռուբիոյի այցի ընթացքում, ամերիկյան վարչակազմը չի սահմանափակել Իսրայելի հնարավոր քայլերը միակողմանի ճանաչմանն ի պատասխան։
«Ամերիկյան ուղերձը հստակ էր. եթե կա միակողմանի ճանաչում, կարող եք ձեռնարկել միակողմանի քայլեր»,–ասել են քննարկումներին ծանոթ երկու աղբյուրներ։
Իսրայելի իշխանությունները նաև դիտարկում են այն երկրների դեմ պատասխան քայլեր, որոնք ճանաչել են Պաղեստինը։ Դիտարկվող տարբերակների թվում է այդ երկրների դեսպանատների փակումը՝ հատկապես այն օտարերկրյա ներկայացուցչությունների, որոնք կապեր ունեն Պաղեստինյան ինքնավարության հետ։
Բացի այդ, մեկ այլ իսրայելական պաշտոնյայի փոխանցմամբ, քննարկվում են նաև օտարերկրյա դիվանագետների արտաքսումն ու համատեղ նախագծերի դադարեցումը։
Սեպտեմբերի 21–ին Կանադան, Մեծ Բրիտանիան և Ավստրալիան ճանաչել են Պաղեստինի պետությունը։ Մի քանի ամիս առաջ դա արել է նաև ՀՀ–ն։

22 Сентябрь 2025 - 09:14 AMT
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что ответ на решение ряда западных стран признать Палестину будет объявлен только после его возвращения из Соединённых Штатов.
«Не будет Палестинского государства к западу от Иордана. Попытки создать террористическое государство в сердце нашей земли получат ответ после моего возвращения из США», — сказал он в интервью The Jerusalem Post.
По данным израильских чиновников, во время недавних переговоров, включая визит госсекретаря США Марко Рубио, американская администрация ясно дала понять, что не станет ограничивать возможные шаги Израиля в ответ на одностороннее признание.
«Американское послание было чётким: если есть одностороннее признание, можете предпринимать односторонние шаги», — сообщили два источника, знакомые с обсуждениями.
Власти Израиля рассматривают ответные меры против стран, признавших Палестину. Среди вариантов — закрытие их посольств, особенно тех, которые поддерживают связи с Палестинской автономией, а также высылка дипломатов и прекращение совместных проектов.
21 сентября Канаду, Великобританию и Австралию присоединились к числу стран, признавших Палестину. Несколько месяцев назад это сделала и Армения.