Հայաստանից արտահանումն այս տարվա առաջին կիսամյակում նվազել է 52.8 տոկոսով, սակայն հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով:Այդ մասին հայտարարել է Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը՝ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման առաջին վեցամսյակի վերաբերյալ տեղեկանք։
Նախարարի խոսքով․ «Հայաստանից արտահանումը նվազել է 52.8 տոկոսով: Դրա պատճառը ոսկու, արծաթի և պլատինի վերաարտահանման կտրուկ նվազումն է: Իսկ ամենակարևորն ու ուրախալին այն է, որ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումն աճել է 10.3 տոկոսով», հայտնում է Արմենպրեսը։
Հունվար–հունիսին ապրանքների ներմուծումը նվազել է 38.6 տոկոսով, որը նույնպես պայմանավորված է վերաարտահանման կտրուկ նվազմամբ: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ վերաարտահանման ազդեցությունը հանած՝ ներմուծման աճը կազմել է մոտ 7 տոկոս:
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը օրեր առաջ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև առևտուրը «զգալիորեն կրճատվել է» և մինչև տարեվերջ «գուցե հասնի նախորդ տարվա ցուցանիշների կեսին»։
«Եթե նախորդ տարի առևտուրը կազմել է 12․4 մլրդ դոլար, ապա այս տարի, ամենայն հավանականությամբ, այն կլինի մոտ 6 մլրդ-ի սահմաններում»,–ասել էր Օվերչուկը:

Выступая на заседании парламентской комиссии по финансово-бюджетным вопросам с докладом о выполнении госбюджета за первое полугодие, министр финансов Ваге Ованисян отметил, что экспорт Армении сократился на 52,8%.
По его словам, падение объясняется резким сокращением реэкспорта золота, серебра и платины. «Самое важное и обнадёживающее заключается в том, что экспорт товаров армянского происхождения увеличился на 10,3%», — подчеркнул министр, передаёт Арменпресс.
За январь–июнь импорт также снизился на 38,6%, что было связано с падением реэкспорта. Без учёта этого фактора импорт вырос примерно на 7%.
Ранее вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что торговля между Россией и Арменией «значительно сократилась» и к концу года «может составить лишь половину от прошлогоднего показателя в 12,4 млрд долларов», то есть около 6 млрд.