23 Սեպտեմբեր 2025 - 07:27 AMT
Բաբայանը և այլոք Բաքվի դատարանին հորդորել են հարցաքննել Փաշինյանին, Միրզոյանին և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին
Սեպտեմբերի 22‑ին Բաքվի ռազմական դատարանում ընթացող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսի ժամանակ Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը և այլոք հորդորել են դատարանին հարցաքննել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, ԵԱՀԿ ՄԽ հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին։
Դավիթ Մանուկյանը խնդրել է դատարանին կանչել նիստին Փաշինյանին որպես վկա կամ ապահովել նրա մասնակցությունը տեսակապի միջոցով, գրում է APA-ն։
Դավիթ Բաբայանն ասել է․ «Այս մարդիկ մեզ ճանաչում են, և մենք անմիջական կապ ենք ունեցել։ Նրանք շատ լավ վկաներ կլինեն»։
Դավիթ Իշխանյանը խնդրել է որպես վկաներ ներգրավել ռուս խաղաղապահ զորքերի բարձրաստիճան զինվորականների, այդ թվում՝ գեներալներ Մուրադովին, Կոսոբոկովին, Անաշկինին, Վոլկովին, Լենցովին և Կուլակովին։
«Ես մի շարք հարցեր ունեմ նրանց։ Նրանք անմիջական կամ անուղղակի կապ են ունեցել այս 15 մարդկանց հետ, ովքեր այստեղ են։ Կրկնում եմ՝ անմիջական կամ անուղղակի։ Կարծում եմ՝ դատարանն էլ հարցեր կունենա նրանց։ Նույնիսկ եթե դա անհնար լինի, դուք կարող եք ապահովել նրանց մասնակցությունը այստեղ տեսազանգով», — ասել է նա։
Գլխավոր դատախազի ավագ օգնական Վյուսալ Ալիևը նշել է, որ այս պահին ուսումնասիրվում են պաշտպանական կողմի ներկայացրած փաստաթղթերը։
Նա ընդգծվել է, որ այն անձինք, որոնց կանչման համար միջնորդություն է ներկայացրել մեղադրյալ կողմը, որևէ առնչություն չունեն այս պահին քննվող մեղադրանքների հետ։
Այս հիմքով դատախազը խնդրել է մերժել բոլոր միջնորդությունները։
Դատարանի նախագահը, լսելով կողմերին, որոշել է մերժել միջնորդությունները։
Դատական որոշման մեջ նշվել է, որ պաշտպանական կողմը չի նշել, թե ինչ հանգամանքներ պետք է ուսումնասիրվեն, որքանով են դրանք կարևոր և ինչպես են կապված ներկայացված մեղադրանքների հետ։
Ավելի վաղ Փաշինյանին և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին հարցաքննելու միջնորդությամբ էր հանդես եկել Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի պաշտպանը։ Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում է։ Նրա միջնորդությունը ևս մերժվել էր։

23 Сентябрь 2025 - 07:54 AMT
22 сентября в Военном суде Баку, в рамках процесса по сфабрикованному делу против бывшего военно-политического руководства Арцаха, бывший министр иностранных дел Давид Бабаян и другие подсудимые обратились к суду с просьбой допросить премьер-министра Армении Никола Пашиняна, министра иностранных дел Арарата Мирзояна, сопредседателей Минской группы ОБСЕ и специального представителя ОБСЕ Анджея Каспшика.
Как пишет APA, Давид Манукян попросил вызвать Пашиняна в суд в качестве свидетеля или обеспечить его участие по видеосвязи.
Давид Бабаян отметил: «Эти люди нас знают, и мы с ними имели прямой контакт. Они будут очень хорошими свидетелями».
Подсудимый Давид Ишханян предложил привлечь в качестве свидетелей высокопоставленных российских миротворцев, включая генералов Мурадова, Кособокова, Анашкина, Волкова, Ленцова и Кулакова.
«У меня есть к ним ряд вопросов. Они имели прямое или косвенное отношение к этим 15 людям, которые находятся здесь. Повторяю — прямое или косвенное. Думаю, и у суда будут к ним вопросы. Даже если невозможно обеспечить их личное присутствие, можно организовать участие по видеосвязи», — заявил он.
Старший помощник Генерального прокурора Вусал Алиев сообщил, что представленные защитой документы изучаются, но подчеркнул, что запрошенные свидетели не имеют отношения к рассматриваемым обвинениям.
На этом основании прокуратура попросила суд отклонить все ходатайства.
После заслушивания сторон суд постановил отказать во всех просьбах.
В решении отмечено, что защита не указала, какие обстоятельства подлежат исследованию, насколько они важны и как они связаны с предъявленными обвинениями.
Ранее адвокат бывшего госсминистра Арцаха Рубена Варданяна также ходатайствовал о допросе Пашиняна и сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Этот запрос также был отклонен. Дело Варданяна рассматривается отдельно.