Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում սեպտեմբերի 18-ին կայացած խորհրդաժողովում բարձրացվել է բռնի տեղահանված արցախցիների իրավունքների պաշտպանության հարցը՝ արցախահայության հայրենազրկումից երկու տարի անց։ Նախաձեռնողը եղել է պատգամավոր և Ֆրանսիա–Հայաստան բարեկամության խմբի փոխնախագահ Էմանուել Մանդոնը, հայտնում է «Արցախ միությունը»։
«Միջոցառմանը մասնակցում էին ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Բելգիայի և Եվրախորհրդարանի պատգամաորներ, դիվանագետներ, փորձագետներ, համալսարանականներ, մտավորականներ, լրագրողներ, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինների բարձր ներկայացուցիչներ, որոնք վերահաստատեցին իրենց պատրաստակամությունը գործնական աջակցություն ցուցաբերելու Արցախի բռնի տեղահանված ժողովրդի վերադարձի իրավունքին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Խորհրդաժողովի մեկնարկային հատվածում քննարկվել են Հարավային Կովկասում ընթացող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունները և դրանց ազդեցությունը արցախահայության վրա։ Ըստ մասնակիցների՝ բռնի տեղահանության համար պատասխանատվության բացակայությունը վտանգի տակ է դրել միջազգային իրավակարգը։ Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ ինչպես ֆրանսիացի, այնպես էլ եվրոպացի պատգամավորները պարտավորվել են թույլ չտալ արցախահայության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտման մոռացության մատնումը և շարունակելու են ճնշում գործադրել իրենց կառավարությունների վրա՝ միջազգային իրավունքը հարգելու ուղղությամբ գործնական քայլեր ձեռնարկելու համար։
Խորհրդաժողովի երկրորդ հատվածում ուշադրության կենտրոնում է գտնվել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը։ Շեշտադրվել է, որ անհրաժեշտ է ամրապնդել կապերը եվրոպական խորհրդարանների և Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի միջև՝ վերադառնալու իրավունքն արտաքին քաղաքական օրակարգում պահելու և միաժամանակ հայ ռազմագերիների ու քաղաքական բանտարկյալների անհապաղ ազատ արձակումը պահանջելու համար։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել Ֆրանսիա–Արցախ բարեկամության շրջանակի նախաձեռնությանը։ Այն հանդես է եկել նախաձեռնությամբ՝ ֆրանսիացի օրենսդիրների ստորագրություններ հավաքագրելու նպատակով՝ ի պաշտպանություն Արցախի բռնի տեղահանված բնակչության վերադարձի իրավունքի, ինչպես նաև Բաքվում պահվող հայ գերիների ազատ արձակման պահանջով։
Միջոցառումն ամփոփել է Ֆրանսիայում Արցախի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, ով իր երախտագիտությունն է հայտնել մասնակիցներին՝ հորդորելով շարունակել Արցախի արդար պայքարը. «Քաղաքականությունն այն հզոր ուժն է, որ ունակ է վճռական գործողությամբ փոխել իրականությունը, ուստի առաջարկում եմ, որ համարձակվենք պայքարել բռնության նկատմամբ արդարության հաղթանակն ապահովելու համար։

24 Сентябрь 2025 - 08:18 AMT
18 сентября в Национальном собрании Франции состоялась конференция, на которой была поднята тема защиты прав вынужденно переселённых армян из Арцаха спустя два года после их насильственного изгнания. Инициатором мероприятия выступил депутат и вице-президент группы дружбы Франция–Армения Эммануэль Мандон, сообщает «Союз Арцаха».
В мероприятии приняли участие депутаты из Франции, Швейцарии, Бельгии и Европарламента, дипломаты, эксперты, университетские преподаватели, деятели культуры, журналисты, а также представители органов местного самоуправления высокого уровня. Все они подтвердили свою готовность оказывать практическую поддержку в вопросе реализации права на возвращение народа Арцаха, насильственно изгнанного со своей земли.
В первой части конференции обсуждались геополитические изменения на Южном Кавказе и их влияние на армян Арцаха. Участники подчеркнули, что отсутствие ответственности за насильственное переселение подрывает международно-правовой порядок. Во франко-европейском политическом контексте было заявлено, что этническая чистка не должна быть забыта, а давление на правительства ради соблюдения международного права будет продолжено.
Во второй части особое внимание было уделено парламентской дипломатии. Выступающие подчеркнули необходимость укрепления связей между европейскими парламентами и парламентом Республики Арцах, чтобы сохранить вопрос возвращения арцахцев на повестке внешней политики, а также потребовать немедленного освобождения армянских военнопленных и политических заключённых.
Отдельно обсуждалась инициатива круга дружбы Франция–Арцах. В её рамках французские парламентарии начали сбор подписей в поддержку права на возвращение для вынужденно перемещённых арцахцев и с требованием освободить удерживаемых в Баку армянских заключённых.
Конференцию завершил представитель Арцаха во Франции Ованнес Геворгян, выразивший благодарность участникам и призвавший продолжать поддержку: «Политика — это мощная сила, способная изменить реальность решительными действиями. Предлагаю смело бороться за торжество справедливости над насилием».
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув весь регион массированному артобстрелу. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня и согласились на условия Баку — разоружение армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началась массовая депортация населения — более 100 000 человек были вынуждены покинуть Арцах и переселиться в Армению. По некоторым данным, в регионе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.