ՀԷՑ ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ՀԷՑ-ի նախկին խորհրդի նախագահը միայն 2024-ին ստացել է ավելի քան 347 միլիոն դրամ աշխատավարձ՝ հարկերի հաշվառմամբ։
Ըստ նրա՝ ՀԷՑ-ի նախկին ղեկավարներին տրված միլիոնավոր աշխատավարձերն ազդել են էլէներգիայի արժեքի վրա։
«Ընդ որում՝ միայն 2024թ. սեպտեմբերին վարձատրվել 73,253,765․00 ՀՀ դրամով, իսկ մարտ, հունիս և դեկտեմբեր ամիսներին վարձատրությունը կազմել է ամսական 70,393,750․00 ՀՀ դրամ (հարկերը ներառյալ):
Եվ արդյունքում, իհարկե, ՀԷՑ-ի բարձր ղեկավարության այս և մյուս նախկին ներկայացուցիչների աստղաբաշխական վարձատրություններն ուղղակի կամ անուղղակիորեն «իրենց ձևով» ներազդել է մեր ժողովրդի կողմից սպառվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի վրա։ ՀԷՑ-ը պետք է ծառայի մեր ժողովրդին»,-գրել է նա։
«Տաշիր» ընկերությունների խմբի փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանը արձագանքել է ՀԷՑ ՓԲԸ ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի՝ վերջին օրերի հայտարարություններին, որոնք վերաբերում են ՀԷՑ-ի ղեկավարության վարձատրությանը։ Նա նշել է, որ 9 ամսում, ինչ նշանակվել է ՀԷՑ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, հրաժարվել է աշխատավարձից և ոչ մի կոպեկ չի ստացել։

Временный управляющий ЗАО «Электрические сети Армении» Романоc Петросян на своей странице в Facebook сообщил, что бывший председатель совета директоров компании в 2024 году получил более 347 миллионов драмов зарплаты с учётом налогов.
По его словам, миллионы, выплаченные предыдущим руководителям ЭСА, прямо или косвенно повлияли на стоимость электроэнергии для населения.
«Только в сентябре 2024 года компенсация составила 73 253 765 драмов, а в марте, июне и декабре — по 70 393 750 драмов ежемесячно (включая налоги). И, конечно, подобные астрономические вознаграждения бывших руководителей ЭСА тем или иным образом сказались на тарифах на электроэнергию для нашего народа. ЭСА должна служить нашему народу», — отметил он.
Ранее вице-президент группы компаний «Ташир» Нарек Карапетян, являющийся также председателем совета директоров ЭСА, отреагировал на заявления Петросяна. Он подчеркнул, что за 9 месяцев работы не получил от компании ни одного драма, а полагавшуюся ему зарплату направил на премии низкооплачиваемым работникам энергетического сектора.