Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ անցկացված խորհրդակցության ընթացքում անդրադարձ է արվել Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ռազմավարական նշանակության ծրագրերի ընթացքին։ Քննարկման առանցքում եղել են նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման առաջարկները՝ ընդգծելով դրանց տեխնիկական բնութագրերը, ֆինանսական հնարավորությունները և անվտանգության ապահովման մոտեցումները։
Խորհրդակցությանը մասնակից պաշտոնյաներն ու մասնագետները ներկայացրել են համագործակցության տարբեր ուղիներ միջազգային գործընկերների և կազմակերպությունների հետ՝ շոշափելով նաև ֆինանսավորման կառուցվածքները, տեխնոլոգիական լուծումները և նախագծի իրականացման հնարավոր ժամկետները։
Վարչապետը կարևորել է առաջարկված ուղղություններով հետևողական աշխատանքը՝ հաշվի առնելով խորհրդակցության ընթացքում ներկայացված կարծիքներն ու դիտարկումները։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ռուսաստանի Դաշնություն: Սեպտեմբերի 25-ին վարչապետը Մոսկվայում կմասնակցի «Համաշխարհային ատոմային շաբաթ» խորագրով համաժողովին:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, посвящённое ходу реализации стратегически важных программ в энергетической сфере Армении. В центре внимания оказались предложения по строительству нового атомного энергоблока: обсуждались его технические характеристики, финансовые возможности и подходы к обеспечению безопасности.
Участники совещания — представители госструктур и эксперты — представили возможные форматы сотрудничества с международными партнёрами и организациями, затронув также вопросы структуры финансирования, технологических решений и возможных сроков реализации проекта.
Премьер-министр подчеркнул важность последовательной работы по предложенным направлениям, учитывая мнения и замечания, прозвучавшие в ходе обсуждения.
Премьер-министр Никол Пашинян находится с рабочим визитом в Российской Федерации. 25 сентября он примет участие в форуме «Глобальная атомная неделя» в Москве.