25 Սեպտեմբեր 2025 - 12:44 AMT
Միջազգային իրավաբանական հարցերով մասնագիտացած փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը Վաշինգտոնում հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ ընտրված պաշտոնյաների, ինչպես նաև ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Նա նշել է, որ տարբեր մայրաքաղաքներում շարունակելու են բացահայտել այն զրպարտիչ գործողությունները, որոնք ուղղված են Սամվել Կարապետյանի և Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Յուրաքանչյուր մայրաքաղաքում, որտեղ էլ կայցելենք, շարունակելու ենք բացահայտել այն զրպարտիչ գործողությունները, որոնք ուղղված են Սամվել Կարապետյանի և Հայ Առաքելական Եկեղեցու դեմ։ Հայաստանի կառավարությունը բանտարկել է պարոն Կարապետյանին՝ Հայաստանի ամենահարգված գործարարներից մեկին անհեթեթ և քաղաքական դրդապատճառներով առաջադրված մեղադրանքներով։ Իշխանությունները վարկաբեկում են Հայ Առաքելական Եկեղեցին՝ հարձակվելով հայ ժողովրդի հավատի և ազգային ինքնության հիմնարար սյուների վրա»,- իր տեսանյութին կից գրել է փաստաբանը։
Ի պատասխան Փաշինյանը գրել էր․ «Պոռնկաբարո «հոգևորականներն» ու նրանց պոռնկաբարո «բարեգործներն» ինչո՞ւ են ակտիվացել։ Ոչինչ՝ նորից կպասիվացնենք։ Ընդ որում՝ ընդմիշտ»: Ավելի ուշ նա հավելել է, որ ՀԷՑ–ը պետք է պետականացվի և շատ արագ։ Ռոմանոս Պետրոսյանը ՀԷՑ–ի ժամանակավոր կառավարիչ է նշանակվել։

25 Сентябрь 2025 - 14:40 AMT
Международный адвокат по правовым и политическим вопросам Роберт Амстердам провёл в Вашингтоне встречи с избранными представителями США, а также с представителями армяно-американской общины.
Он отметил, что работа по разоблачению клеветнических действий против бизнесмена Самвела Карапетяна и Армянской апостольской церкви будет продолжена в разных столицах, передаёт «Panorama.am ».
«В каждом городе, куда бы мы ни поехали, мы будем продолжать разоблачать клеветнические действия, направленные против Самвела Карапетяна и Армянской апостольской церкви. Правительство Армении заключило под стражу господина Карапетяна, одного из самых уважаемых бизнесменов страны, по абсурдным, политически мотивированным обвинениям. Власти дискредитируют Армянскую апостольскую церковь, атакуя фундаментальные столпы веры и национальной идентичности армянского народа», — заявил Амстердам в своём видеовыступлении.
18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца по обвинению в «публичном призыве к узурпации полномочий правительства Армении». За несколько часов до ареста он выступил с заявлением в поддержку Армянской апостольской церкви.