ԱՄՆ-ի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը հայտնել է, որ պարբերական խորհրդակցություններ է ունենում Թուրքիայի ներկայացուցիչների հետ՝ Հարավային Կովկասին վերաբերող հարցերի շուրջ։
Նա մանրամասնել է, որ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքի միջոցով Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ուկրաինայի հետ կապված հարցերի շուրջ խորհրդակցում է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի և Ազգային հետախուզական կազմակերպության ղեկավար Իբրահիմ Քալընի հետ, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ուիթքոֆը հավելել է, որ այս տեսակ շփումները խրախուսվում են Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից։
«Օրինակ՝ ես զանգահարում եմ Թոմին և հարցնում, թե ինչ կարծիք ունի Իբրահիմը այս կամ այն հարցի վերաբերյալ։ Ես կարող եմ շատ նման օրինակներ բերել», – ասել է Ուիթքոֆը Նյու Յորքում Concordia ամենամյա գագաթնաժողովին ելույթի ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ թուրքական դիվանագիտությունը և հետախուզական համակարգը զգալի ազդեցություն ունեն Վաշինգտոնի՝ տարածաշրջանային քաղաքականություն մշակող շրջանակների համար։
Ավելի վաղ Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Թոմ Բարաքը, անդրադառնալով տարածաշրջանում հաղորդակցային ուղիների ապաշրջափակման թեմային, ասել էր, որ Միացյալ Նահանգներում նման խնդիրները հնարավոր կլիներ լուծել, օրինակ, ճանապարհը 100 տարով վարձակալելու տարբերակով, ինչը թույլ կտար բոլոր կողմերին օգտվել այդ ճանապարհից, սակայն հավելել է, որ Հարավային Կովկասում մշակութային տարբերությունները նման մոտեցման իրագործումը դժվարեցնում են։

Спецпосланник президента США Стивен Уиткофф заявил, что регулярно проводит консультации с турецкими официальными лицами по вопросам Южного Кавказа, включая Армению и Азербайджан.
По словам Уиткоффа, такие консультации проходят через посла США в Турции Тома Баррака. В их рамках обсуждаются вопросы, касающиеся Азербайджана, Армении и Украины, с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом и главой Национальной разведывательной организации Ибрахимом Калыном, передает «Азатутюн».
Уиткофф добавил, что подобные контакты поощряются администрацией Дональда Трампа.
«Например, я звоню Тому и спрашиваю, что думает Ибрахим по тому или иному вопросу. Таких примеров могу привести множество», — сказал Уиткофф в своём выступлении на ежегодном саммите Concordia в Нью-Йорке.
По его словам, турецкая дипломатия и разведывательная система оказывают значительное влияние на круги в Вашингтоне, формирующие региональную политику.
Ранее посол США в Турции Том Баррак, комментируя тему разблокирования коммуникационных путей в регионе, отметил, что в США подобные вопросы можно было бы решить, например, передав дорогу в аренду на 100 лет, что позволило бы всем сторонам пользоваться ею. Однако он добавил, что культурные различия на Южном Кавказе затрудняют реализацию такого подхода.