ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Amazon Web Services-ի (AWS) Եվրոպական Միության և Միջերկրածովյան Եվրոպայի հանրային քաղաքականության տնօրեն Ֆրանկո Սպիչարիելլոյի և Amazon-ի միջազգային հանրային քաղաքականության տնօրեն Դեյվիդ Ռոթի հետ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման և դրանց արդյունավետ կիրառման հեռանկարներին Հայաստանում՝ ընդգծելով դրանց դերը տնտեսության աճի, նորարար միջավայրի ձևավորման ու մրցունակության ամրապնդման հարցում։
Խաչատուրյանը նշել է վերականգնվող էներգիայի ներուժի արդյունավետ կիրառման կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ այն ոչ միայն խթանում է էներգետիկ կայունությունն ու զարգացման շարունակականությունը, այլ նաև կարող է վերածվել վստահելի աղբյուրի՝ արհեստական բանականության և բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջխաղացման համար։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև կիբերանվտանգության ոլորտում համագործակցության հնարավոր ուղիները՝ դիտարկելով այն որպես տեղեկատվական հասարակության կայունության և պետական կառավարման արդյունավետության կարևորագույն տարր։ Նրանք ընդգծել են փորձի փոխանակման, համատեղ նախաձեռնությունների և նորագույն գործիքների ներդրման անհրաժեշտությունը՝ կիբերանվտանգության բարձր մակարդակ ապահովելու նպատակով։
Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է իր գնահատանքը AWS-ի շարունակական աջակցության համար՝ Արհեստական բանականության վիրտուալ ինստիտուտի գործունեության համատեքստում։ Քննարկվել է նաև համատեղ ծրագիր մշակելու հեռանկարը՝ հանրային քաղաքականության ձևավորման գործընթացում ԱԲ գործիքների կիրառման ուղղությամբ։ Այս նախաձեռնությունը կարող է դառնալ կարևոր հիմք՝ պետական կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու և Հայաստանում նորարարական քաղաքական մշակույթ ձևավորելու համար։

25 Сентябрь 2025 - 15:13 AMT
В Нью-Йорке президент Армении Ваагн Хачатурян встретился с Франко Спикариелло, директором AWS по вопросам публичной политики в ЕС и Средиземноморской Европе, и Дэвидом Ротом, директором Amazon по международной публичной политике.
Во время встречи обсуждались перспективы развития высоких технологий в Армении и их эффективного применения, при этом была подчеркнута их роль в экономическом росте, формировании инновационной среды и укреплении конкурентоспособности.
Хачатурян отметил важность эффективного использования потенциала возобновляемой энергетики, подчеркнув, что это не только способствует энергетической устойчивости и долгосрочному развитию, но и может стать надежным источником для продвижения искусственного интеллекта и высокотехнологичных отраслей.
Стороны также обсудили пути сотрудничества в области кибербезопасности, рассматривая её как ключевой элемент устойчивости информационного общества и повышения эффективности государственного управления. Было отмечено значение обмена опытом, совместных инициатив и внедрения современных инструментов для обеспечения высокого уровня кибербезопасности.
Президент выразил благодарность AWS за постоянную поддержку в рамках деятельности Виртуального института искусственного интеллекта. Также была обсуждена перспектива совместной программы, направленной на использование инструментов ИИ в процессе формирования публичной политики. Эта инициатива может стать важной основой для повышения эффективности государственного управления и формирования инновационной политической культуры в Армении.