Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանում իր ելույթը սկսել է՝ խոսելով Հայաստանի իբր գործած «ռազմական հանցագործությունների», Ադրբեջանի հաղթանակի և Հայաստանի «կապիտուլացիայի» մասին։
Նա հայտարարել է, թե Ադրբեջանը վարել է պատերազմն ըստ «միջազգային հումանիտար իրավունքի, ապահովել է քաղաքացիական անձանց պաշտպանությունը և ձեռնպահ է մնացել ոչ ռազմական ենթակառուցվածքներին հարվածելուց», հայտնում է APA-ն:
Ադրբեջանի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ «ադրբեջանա-ամերիկյան հարաբերություններում նոր էջ բացելու», «երկկողմ հարաբերությունները ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու» և «Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին աջակցելու» համար։
Ալիևն ասել է, որ Ադրբեջանը ներկայացրել է միջազգային իրավունքի վրա հիմնված հինգ հիմնական սկզբունք և առաջարկել է խաղաղ պայմանագրի նախագիծ։
«Այնուհետև մեր նախաձեռնությամբ մեկնարկել է նախագծի տեքստի շուրջ բանակցային գործընթացը, որը շարունակվել է 2022 թվականի հոկտեմբերից մինչև 2025 թվականի ամառը։ Չնայած տարբեր սադրանքներին՝ բանակցությունները դրական արդյունքներ են տվել, քանի որ ընթացել են բացառապես երկկողմ ձևաչափով՝ առանց որևէ արտաքին միջամտության», – ասել է Ալիևը։

26 Сентябрь 2025 - 07:05 AMT
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выступил на 80-й сессии Генеральной ассамблеи ООН, начав свою речь с обвинений в адрес Армении. Он заявил, что Армения якобы совершила «военные преступления» и упомянул о её «капитуляции» после победы Азербайджана в войне 2020 года.
Алиев заявил, что Азербайджан «вёл боевые действия в рамках норм международного гуманитарного права, обеспечивал защиту гражданского населения и воздерживался от ударов по гражданской инфраструктуре», передаёт агентство APA.
Он выразил благодарность президенту США Дональду Трампу за «открытие новой страницы» в азербайджано-американских отношениях, за повышение двустороннего сотрудничества до уровня стратегического партнёрства и за поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
Глава Азербайджана сообщил, что его страна представила пять основополагающих принципов, основанных на международном праве, и предложила проект мирного соглашения. «По нашей инициативе начались переговоры по тексту документа, которые продолжались с октября 2022 года до лета 2025 года. Несмотря на различные провокации, переговоры дали положительные результаты, поскольку проходили исключительно в двустороннем формате, без какого-либо внешнего вмешательства», — заявил Алиев.
8 августа в Белом доме премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместную декларацию по итогам встречи в Вашингтоне. В их присутствии министры иностранных дел Армении и Азербайджана — Арарат Мирзоян и Джейхун Байрамов — предварительно подписали соглашение об установлении мира и межгосударственных отношений между двумя странами.