Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանում հայտարարել է, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաները հիմք են կազմում կայուն և երկարաժամկետ խաղաղության իր տեսլականի համար։
«Վաշինգտոնյան գագաթնաժողովի կարևոր արդյունքներից մեկը «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի երթուղին» է՝ TRIPP–ը, որը կապահովի անխոչընդոտ անցում Զանգեզուրի միջանցքով և կամրապնդի տարածաշրջանային կապերը», – ասել է նա, հայտնում է APA-ն։
Ալիևը նաև պատմական է անվանել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը, որով կասեցվեց 1992թ․ Ադրբեջանի դեմ սահմանված Ազատության աջակցության ակտի 907–րդ ուղղումը, որով արգելվում էր զենքի մատակարարումը Բաքվին։ Նա նաև կարևորել է, որ Կոնգրեսը ևս վերջնական որոշում կայանցնի այդ հարցի վերաբերյալ։
Ալիևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 80-րդ նստաշրջանում իր ելույթը սկսել է՝ խոսելով Հայաստանի իբր գործած «ռազմական հանցագործությունների», Ադրբեջանի հաղթանակի և Հայաստանի «կապիտուլացիայի» մասին։

26 Сентябрь 2025 - 07:08 AMT
Выступая на 80-й сессии Генассамблеи ООН, президент Азербайджана Ильхам Алиев подчеркнул значение региональных коммуникаций, назвав их основой своей концепции устойчивого и долгосрочного мира.
«Одним из важнейших результатов вашингтонского саммита стал маршрут TRIPP — Маршрут Трампа к международному миру и процветанию, который обеспечит беспрепятственный проход через Зангезурский коридор и укрепит региональные связи», — заявил он, передаёт APA.
Алиев также назвал историческим решением шаг президента США Дональда Трампа по приостановке действия поправки 907 к Закону о поддержке свободы 1992 года, запрещающей поставки оружия Азербайджану. Он подчеркнул важность того, чтобы Конгресс США принял окончательное решение об отмене этой поправки.
Своё выступление Алиев начал с обвинений в адрес Армении в совершении «военных преступлений», заявив о победе Азербайджана и «капитуляции» Армении.