29 Սեպտեմբեր 2025 - 12:49 AMT
Նախկին ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը, անդրադառնալով հայ-թուրքական սահմանի բացման շուրջ քննարկումներին, ընդգծել է դրանից բխող խոցելիության և կախվածության ռիսկերը։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է՝ խորքային վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ պատկերն այնքան էլ պարզ ու փայլուն չէ։
«Նախ և առաջ՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքները։ Մեր սահմանից Թուրքիաի սահմանը հատելուց հետո, Թուրքիայի տարածքում՝ մինչև Թուրքիայի հիմնական լոգիստիկ հանգույցներին հասանելիությունը, ճանապարհներն ու երկաթուղային կապերը կամ չկան, կամ բարվոք վիճակում չեն։ Թուրքիայի համար անհրաժեշտ են զգալի ներդրումներ՝ այդ ենթակառուցվածքները միջազգային ծանրաբեռնվածության համար համապատասխան դարձնելու նպատակով։ Նույնիսկ քաղաքական պատրաստակամության պարագայում այս գործընթացը արագ չի ընթանա։
Բացի դրանից, եթե անգամ բացվեն Մարգարայի կամ Ախուրիկի անցակետերը, և տրանսպորտային բարվոք ենթահամակարգերի առկայության պայմաններում Հայաստանը մուտք ստանա Թուրքիայի ճանապարհային ցանց, որը հնարավորություն կտա հասանելիություն ունենալ Միջերկրականի խոշոր նավահանգիստներին՝ Մերսինին ու Դերզեյին, ապա դրանց հեռավորության պատճառով (համապատասխանաբար՝ 850 և 950 կմ), տեղափոխվող բեռների ու ապրանքների ինքնարժեքը ոչ թե կնվազի, այլ կբարձրանա՝ երկար ճանապարհի և միջանկյալ ծախսերի պատճառով։
Երկրորդ՝ տնտեսական հավասարակշռություն։ Թուրքիայի տնտեսությունը Հայաստանից բազմապատիկ մեծ է, իսկ մեր տնտեսությունը բնութագրվում է թույլ դիմադրողականությամբ։ Սահմանների բացման պայմաններում ամենաարագ երևացող հետևանքը լինելու է թուրքական ապրանքների ինտենսիվ ներթափանցումը հայաստանյան շուկա։ Մեր արդյունաբերական ոլորտները, որոնց մրցունակության մակարդակը արդեն իսկ խոցելի է, դժվար թե դիմանան նման ճնշմանը։
Երրորդ՝ մաքսային քաղաքականության սահմանափակումներ։ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ, զրկված է ինքնուրույն մաքսասակագնային հովանավորչական քաղաքականություն իրագործելու հնարավորությունից։ ԵԱՏՄ-ում մաքսասակագնային քաղաքականությանն առնչվող որոշումները կայացվում են միասնական մոտեցմամբ՝ կոնսենսուսով, հետևաբար, նույնիսկ եթե ցանկանանք պաշտպանել տեղական արտադրությունը՝ մաքսերի կամ սահմանափակումների միջոցով, դա իրագործելիության տեսանկյունից գործնականում գրեթե անհնար է։
Այս ամենը նշանակում է, որ սահմանների բացումը կարող է որոշակի քաղաքական ու հոգեբանական նշանակություն ունենալ, սակայն տնտեսական առումով այն պարունակում է ոչ թե հնարավորությունների դաշտ, այլ՝ խոցելիության և կախվածության ռիսկեր։ Եթե բացի խաղաղության խորհրդանշական ազդակից չկա լուրջ ռազմավարական հաշվարկ, ապա խոսել «մեծ տնտեսական օգուտների» մասին՝ պարզապես իրականությունից կտրված է»,–ասվում է գրառման մեջ։

Бывший председатель Комитета госдоходов Армении Давид Ананян прокомментировал обсуждения о возможном открытии армяно-турецкой границы, подчеркнув риски уязвимости и зависимости. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
По словам Ананяна, углублённый анализ показывает, что ситуация далеко не столь проста и радужна.
Во-первых, транспортная инфраструктура. После пересечения границы с Турцией дороги и железнодорожные связи до основных логистических узлов страны либо отсутствуют, либо находятся в неудовлетворительном состоянии. Турции необходимы серьёзные инвестиции, чтобы привести их в соответствие с международной нагрузкой, и даже при политической готовности этот процесс будет длительным.
Даже если открыть пункты пропуска Маргара или Ахурик, и Армения получит доступ к дорожной сети Турции, ведущей к крупным средиземноморским портам Мерсину и Дериндже, их удалённость (соответственно 850 и 950 км) приведёт не к снижению, а к росту себестоимости перевозок из-за больших расстояний и промежуточных расходов.
Во-вторых, экономический баланс. Экономика Турции во много раз превышает армянскую, которая отличается слабой устойчивостью. В случае открытия границы самым быстрым последствием станет интенсивное проникновение турецких товаров на армянский рынок, что может поставить под угрозу местные отрасли, уже испытывающие трудности с конкурентоспособностью.
В-третьих, ограничения таможенной политики. Армения, являясь членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС), лишена возможности самостоятельно проводить протекционистскую тарифную политику. В ЕАЭС решения по тарифам принимаются консенсусом, поэтому даже при желании защитить местное производство с помощью пошлин или ограничений сделать это практически невозможно.
Ананян заключил, что открытие границы может иметь символическое и политическое значение, однако в экономическом плане оно несёт больше рисков уязвимости и зависимости, чем возможностей. Без серьёзного стратегического расчёта, выходящего за рамки символизма мира, разговоры о «больших экономических выгодах» оторваны от реальности.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на Генеральной ассамблее ООН заявил, что процесс нормализации отношений между Анкарой и Ереваном продолжается.