Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի ստորագրած հրամանագրով Լեռնային Ղարաբաղում ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման գործում ունեցած ծառայությունների համար եւ ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր մարզիչ, Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի վաստակավոր աշխատող, Երեւանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջի ազատ ոճի ըմբշամարտի մարզիչ Յուրի Բաբայանը պարգեւատրվել է «Երախտագիտություն» մեդալով: Այդ մասին հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի լրատվական վարչությունը:
Յուրի Բաբայանը դաստիարակել է մեծ մարզիկների եւ մարզիչների մի ամբողջ աստղաբույլ, որոնց թվում են` Վահան Զատիկյանը, Լյովա Վարդանյանը, Լեւոն Հայրապետյանը, Ստեփան Սարգսյանը, Գուրգեն Բաղդասարյանը, Արմեն Մկրտչյանը… Նրա տասնյակ սաներ դարձել են սպորտի միջազգային եւ վաստակավոր վարպետներ, հանրապետության չեմպիոններ, ԽՍՀՄ, Եվրոպայի, աշխարհի եւ Օլիմպիական առաջնությունների, ինչպես նաեւ բազմաթիվ միջազգային մրցությունների հաղթողներ եւ մրցանակակիրներ:
2005-ին Խասավյուրտում նրան մեդալ շնորհվեց «Իրազեկության եւ պրոֆեսիոնալիզմի համար», իսկ 2008-ին «ազատ ըմբշամարտի զարգացման գործում ներդրած ավանդի համար» արժանացավ Խասավյուրտի պատվավոր քաղաքացու կոչման:

9 Июнь 2009 - 13:39 AMT
Согласно указу президента Нагорно-Карабахского Республики Бако Саакяна, за заслуги в развитии физической культуры и спорта и по случаю 80-летия со дня рождения (5 июня 1929г. Баку) заслуженный тренер Республики Армения, заслуженный работник физической культуры и спорта Республики Армения, тренер по вольной борьбе Ереванского государственного спортивного колледжа олимпийского резерва Юрий Бабаян награжден медалью “Благодарность”. Об этом сообщает пресс-служба аппарата президента НКР.
Юрий Бабаян воспитал целую плеяду великих спортсменов и тренеров, в числе которых Ваган Затикян, Лева Варданян, Левон Айрапетян, Степан Саркисян, Гурген Багдасарян, Армен Мкртчян… Десятки его учеников стали международными и заслуженными мастерами спорта, чемпионами республики, победителями и призерами первенств СССР, Европы, мира и Олимпийских игр, а также многочисленных международных соревнований.
В 2005 году в Хасавюрте ему была вручена медаль «За компетентность и профессионализм», а в 2008-ом «за вклад в дело развития вольной борьбы» удостоился звания почетного гражданина Хасавюрта.