1 Հոկտեմբեր 2025 - 07:54 AMT
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանն այս տարվա սեպտեմբերի 30-ին հյուրընկալել է Ռուանդայի Տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների և նորարարության նախարարության պետական նախարար Իվ Իրադուկունդայի գլխավորած պատվիրակությանը՝ երկկողմ համագործակցությունն ամրապնդելու նպատակով՝ նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում, տեղեկացնում են նախարարությունից։
Հանդիպման շրջանակում կողմերը անդրադարձ են կատարել մի շարք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղությունների՝ դիտարկելով համագործակցության խորացման հնարավորությունները, հատկապես կենտրոնանալով կիբեռանվտանգության և տեխնոլոգիական հմտությունների զարգացման վրա։
Երկուստեք վերահաստատվել է պատրաստակամություն՝ շարունակելու երկխոսությունը և ուսումնասիրելու այն մեխանիզմները, որոնք հնարավոր կդարձնեն գործնական համագործակցությունը՝ միտված երկու երկրների տեխնոլոգիական զարգացմանն ու թվային համակարգերի կայունության ամրապնդմանը։
Հատուկ շեշտադրվել է փորձի փոխանակման, համատեղ ծրագրերի խթանման և նորարարական կայուն հարթակների ձևավորման կարևորը։

30 сентября министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян принял делегацию Руанды во главе с государственным министром Министерства информационных и коммуникационных технологий и инноваций Руанды Ивом Ирадукундой. Целью визита стало укрепление двустороннего сотрудничества в сферах инноваций и высоких технологий, сообщает министерство.
Стороны обсудили ряд направлений, представляющих взаимный интерес, сосредоточив внимание на углублении сотрудничества в области кибербезопасности и развития технологических навыков.
Обе стороны подтвердили готовность продолжить диалог и изучить механизмы, которые позволят реализовать практическое сотрудничество, направленное на технологическое развитие и укрепление устойчивости цифровых систем в двух странах.
Особо было подчеркнуто значение обмена опытом, содействия совместным проектам и создания устойчивых инновационных платформ.