ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը «Վալդայ» միջազգային բանավիճային ակումբի նիստում հայտարարել է, որ եթե Եվրոպան սկսի զինվել, Մոսկվան կարող է պատասխան քայլեր ձեռնարկել։ Նա նշել է, որ այս գործընթացը «աճում է»։
«Գերմանիան, օրինակ, հայտարարում է, որ գերմանական բանակը կրկին պետք է լինի Եվրոպայի ամենահզորը։ Լավ, մենք ուշադիր լսում ենք դա, նայում ենք՝ ինչ նկատի ունեն։ Կարծում եմ՝ ոչ ոքի մոտ կասկած չկա, որ Ռուսաստանի պատասխան քայլերը երկար չեն սպասեցնի», — ասել է Պուտինը՝ ընդգծելով, որ սպառնալիքի պատասխանը «շատ համոզիչ կլինի»։
«Իսկապես՝ պատասխան։ Մենք երբեք ինքներս չենք սկսել ռազմական հակամարտություն», — հավելել է Ռուսաստանի նախագահը, որի բանակը չորրորդ տարին շարունակ պատերազմ է մղում Ուկրաինայի դեմ, գրում է «Էխո Կավկազան»։
Պուտինը նաև հայտարարել է, որ Ուկրաինայում պատերազմի շարունակության պատասխանատվությունը եվրոպական երկրներինն է։
«Ցավոք, դեռ հնարավոր չի եղել դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Սակայն դրա պատասխանատվությունն ընկած է ոչ թե մեծամասնության, այլ փոքրամասնության վրա՝ առաջին հերթին Եվրոպայի, որը մշտապես սրում է հակամարտությունը։ Միավորված Եվրոպայի իշխող էլիտաները շարունակում են հիստերիա առաջացնել։ Ասում են, թե ռուսների հետ պատերազմը գրեթե շեմին է՝ կրկնելով այդ հիմարությունը՝ մանտրայի պես», — հայտարարել է Պուտինը Սոչիում կայացած Վալդայ ակումբի նիստում։
Ռուսաստանի նախագահը ռուսական բանակը անվանել է ամենամարտունակը՝ ընդգծելով ռուսական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը Ուկրաինայում։
«Գրեթե ամբողջ ճակատային գծով մեր զորքերը վստահորեն առաջ են շարժվում», — ասել է Պուտինը։
Նա անդրադարձել է նաև ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններին՝ նշելով, որ Վաշինգտոնի հետ լիարժեք հարաբերությունների վերականգնումը համապատասխանում է Ռուսաստանի շահերին։ Նրա խոսքերով՝ ներկայիս ամերիկյան վարչակազմը՝ Դոնալդ Թրամփի գլխավորությամբ, իր շահերի մասին հայտարարում է «ուղղակի, բայց առանց ավելորդ կեղծավորության»։ Նախորդ՝ Ջո Բայդենի վարչակազմի օրոք Պուտինը Ուկրաինա լայնածավալ ներխուժումից հետո ԱՄՆ նախագահի հետ կապ չի ունեցել։
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Կոպենհագենում՝ Դանիայի վարչապետ Մետե Ֆրեդերիկսենի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ 2025 թվականին Ռուսաստանը ռազմի դաշտում փոքր հաջողություններ է ունեցել, և անհրաժեշտ է շարունակել ճնշումը նրա վրա՝ որպեսզի Մոսկվան հարկադրված լինի ավարտել պատերազմը։
«Պետք է խստացնել պատժամիջոցների փաթեթները և կիրառել շատ հզոր այլ գործիքներ՝ նավթի, նավթամթերքների առևտրի և առավելագույն պատժամիջոցների առումով», — հավելել է Զելենսկին։
Այս շաբաթվա սկզբին Թրամփը կրկին անվանել է Ռուսաստանին «թղթե վագր»։ Պուտինը պատասխանել է այդ խոսքերին՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին Ռուսաստանը պատերազմում է ոչ թե Ուկրաինայի ԶՈՒ-ի, այլ գրեթե ՆԱՏՕ անդամ բոլոր երկրների դեմ։
«Եվ սա՞ է թղթե վագրը։ Իսկ ՆԱՏՕ-ն ինչ է այդ դեպքում», — հավելել է Վլադիմիր Պուտինը։
«ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինա «Թոմահավկ» տեսակի հրթիռների հնարավոր մատակարարումները չեն փոխի ուժերի հարաբերակցությունը մարտի դաշտում, դրանք կխոցվեն, իսկ մատակարարումների փաստն իսկ կվնասի ռուս-ամերիկյան հարաբերություններին»,–ասել է Վլադիմիր Պուտինը «Վալդայ»-ի հարթակում։
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը սեպտեմբերի վերջին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում քննարկվում է Ուկրաինային հեռահար «Թոմահավկ» թևավոր հրթիռների մատակարարման հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ վերջնական որոշումը կմնա նախագահ Դոնալդ Թրամփի վրա։
Սեպտեմբերից սկսած՝ մի շարք դեպքեր են գրանցվել, երբ ենթադրաբար ռուսական անօդաչու սարքերը խախտել են ԵՄ երկրների օդային տարածքը, ինչպես նաև արձանագրվել են անհայտ անօդաչուներ Դանիայի, Գերմանիայի և մի շարք այլ երկրների կարևոր ենթակառուցվածքների տարածքում։ Հոկտեմբերի 1-ին Կոպենհագենում կայացած ԵՄ գագաթնաժողովի ընթացքում առաջնորդները քննարկել են անվտանգության իրավիճակը՝ հաշվի առնելով այդ իրադարձությունները։
Մասնավորապես, քննարկվել է Եվրահանձնաժողովի առաջարկած «դրոնների պատի» գաղափարը՝ ԵՄ արևելյան սահմաններին լայնածավալ պաշտպանական համակարգերի տեղակայման վերաբերյալ։ Մի շարք առաջնորդներ աջակցություն են հայտնել այդ նախաձեռնությանը։

3 Октябрь 2025 - 11:04 AMT
Выступая на заседании международного клуба «Валдай» в Сочи, Президент России Владимир Путин заявил, , что при возникновении угрозы со стороны Европы Россия немедленно примет ответные меры.
«Германия, например, заявляет, что её армия снова должна стать самой мощной в Европе. Хорошо, мы внимательно за этим следим. Думаю, никто не сомневается, что ответ России не заставит себя ждать», — отметил он, подчеркнув, что ответ будет «очень убедительным».
Путин добавил, что Россия никогда не начинала военных конфликтов, несмотря на то, что война против Украины продолжается уже четвёртый год. Ответственность за её продолжение, по его словам, несут европейские страны.
«К сожалению, пока не удалось остановить боевые действия. Но ответственность за это лежит не на большинстве, а на меньшинстве, в первую очередь на Европе, которая продолжает обострять ситуацию. Европейская элита нагнетает истерию, твердя, что война с русскими чуть ли не на пороге, повторяя это как мантру», — сказал он.
Президент России назвал российскую армию самой боеспособной, указав на продвижение войск практически по всей линии фронта в Украине.
Коснувшись отношений с США, Путин заявил, что полное восстановление двусторонних связей соответствует интересам России. Он отметил, что нынешняя американская администрация во главе с Дональдом Трампом выражает свои интересы «прямо и без излишнего лицемерия». С момента масштабного вторжения в Украину Путин не имел контактов с президентом Джо Байденом.
Президент Украины Владимир Зеленский, выступая в Копенгагене на совместной пресс-конференции с премьер-министром Дании Метте Фредериксен, заявил, что в 2025 году Россия добилась лишь ограниченных успехов на поле боя, и необходимо усилить давление на Москву.
«Нужно ужесточить санкции и использовать более мощные инструменты — в торговле нефтью, нефтепродуктами и через максимальные ограничения», — подчеркнул Зеленский.
Ранее на этой неделе Дональд Трамп снова назвал Россию «бумажным тигром». В ответ Путин заявил, что Россия воюет не только с армией Украины, но и фактически со всеми странами НАТО.
«И это — бумажный тигр? А тогда кто такой НАТО?» — сказал он.
Путин также прокомментировал возможную поставку Украине крылатых ракет Tomahawk из США, заявив, что они не изменят соотношения сил на поле боя, будут перехвачены, а сам факт поставки навредит российско-американским отношениям.
В конце сентября вице-президент США Джей Ди Вэнс сообщил, что в Вашингтоне обсуждают возможность передачи Украине дальнобойных ракет Tomahawk. Окончательное решение, по его словам, примет президент Дональд Трамп.
С сентября в странах ЕС зафиксированы случаи нарушения воздушного пространства предполагаемыми российскими беспилотниками, а также появление дронов над ключевыми инфраструктурными объектами в Дании, Германии и других странах. На саммите ЕС, состоявшемся 1 октября в Копенгагене, лидеры обсудили меры безопасности, включая идею «дроновой стены», предложенную Еврокомиссией для защиты восточных границ ЕС. Инициатива получила поддержку ряда государств.