Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը, մեկնաբանելով արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ դատավճիռը, ընդգծել է, որ այն վկայում է ՀՀ–ում ժողովրդավարության և իրական արդարադատության բացակայության մասին և խախտում է հասարակության հոգևոր և բարոյական հիմքերը։
Ըստ նրա՝ Աջապահյանի դատավճիռը քաղաքական դրդապատճառ ունի և կապված է առաջիկա ընտրությունների հետ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի երկամյա ազատազրկումը ևս մեկ վկայություն է այն բանի, որ Հայաստանում ժողովրդավարություն և արդար դատական համակարգ չկա: Դա նաև բոլոր հոգևոր-բարոյական նորմերի ոտնահարում է։ Ակնհայտ է, որ դատարանի որոշումը՝ խորհրդարանական ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ, քաղաքական դրդապատճառ ունի և կապված է սկզբունքային ու հայրենասեր արքեպիսկոպոսի՝ ժողովրդի շրջանում ունեցած ժողովրդականության հետ», – նշել է Աբրահամյանը։
Նա հիշեցրել է, որ ժամանակին դատապարտված արքեպիսկոպոսը հրաժարվել է կատարել հոգեհանգստի արարողություն՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությամբ՝ այդպիսով արտահայտելով իր վերաբերմունքը վերջինիս քաղաքականության նկատմամբ, այդ թվում՝ եկեղեցու հանդեպ։
«Եկեղեցու և հոգևորականների դեմ պայքարը ոչ մեկին պատիվ չի բերում և անջնջելի խարան է ոչ միայն իշխանությունների, այլ, ցավոք, նաև ամբողջ հասարակության վրա», – ամփոփել է Աբրահամյանը։

Приговор архиепископу Микаэлу Аджапахяну свидетельствует об отсутствии подлинной демократии и справедливости в Армении, заявил президент Союза армян России Ара Абрамян. По его словам, это решение нарушает духовные и моральные устои армянского общества.
Он подчеркнул, что приговор имеет политическую подоплеку и напрямую связан с предстоящими выборами, сообщает «РИА Новости».
«Двухлетний срок лишения свободы, назначенный главе Ширакской епархии Микаэлу Аджапахяну, — очередное доказательство отсутствия демократии и справедливого правосудия в Армении. Это также попрание всех духовно-нравственных норм. Очевидно, что решение суда, принятое за несколько месяцев до парламентских выборов, политически мотивировано и связано с народной поддержкой принципиального и патриотичного архиепископа», — отметил Абрамян.
Он напомнил, что ранее осужденный архиепископ отказался провести церемонию панихиды в присутствии премьер-министра Никола Пашиняна, тем самым выразив свое несогласие с его политикой, в том числе в отношении церкви.
«Борьба против церкви и духовенства не делает чести никому и оставляет неизгладимое пятно не только на власти, но, к сожалению, и на всем обществе», — подытожил Абрамян.
Архиепископ Микаэл Аджапахян, глава Ширакской епархии, приговорен к двум годам лишения свободы. Приговор огласила судья Армине Меликсетян из суда первой инстанции.