Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Ֆերնան Կարտհայզերը (Լյուքսեմբուրգ) ԵՄ հանձնաժողովին ուղղված հրատապ գրավոր հարցումներով հանդես է եկել՝ բարձրաձայնելով, թե արդյոք հնարավոր է Եվրամիության ներկայացուցիչներ գործուղել Բաքու՝ հայ գերիների դատավարություններին հետևելու նպատակով։ Այդ մասին հայտնել է Հանուն արդարության և ժողովրդավարության Եվրոպայի հայկական ֆեդերացիան (EAFJD)։
Պատգամավորն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը վերջերս հրահանգել է փակել ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակը՝ միակ միջազգային կառույցը, որին պարբերաբար թույլատրվում էր այցելել կալանավորված հայերին։ Այս որոշումը, ըստ Կարտհայզերի, վերացրել է պահման պայմանների արտաքին հումանիտար վերահսկողության հնարավորությունը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Վստահելի տեղեկությունները վկայում են նաև մի շարք պահվողների առողջական վիճակի վատթարացման, համապատասխան բժշկական օգնության մերժման, ընտանիքների հետ կապի բացակայության, մեկուսացված պահման, ինչպես նաև քաղաքական շարժառիթներով և կեղծ մեղադրանքներով դատավարությունների մասին։ Չնայած դրան` Բելգիայում անցած ապրիլին կայացած խորհրդարանական լսումների ժամանակ Ադրբեջանի դեսպանը հայտարարել է, որ հայերի դատավարությունները բաց են Բաքվում գործող բոլոր օտարերկրյա դիվանագետների համար»,– գրել է պատգամավորը։
Կարտհայզերը միաժամանակ վկայակոչել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այն հայտարարությունը, որի համաձայն՝ գերիների հարցը մնում է չլուծված, և նրանց ազատ արձակումը շարունակվում է դիտվել որպես առանցքային հումանիտար գերակայություն։
«Հաշվի առնելով այս զարգացումները և ԵՄ միջնորդական դերը տարածաշրջանում` ի՞նչ կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկելու հանձնաժողովը՝ ապահովելու համար, որ ԵՄ պատվիրակության ներկայացուցիչը Բաքվում (կամ այլ միջազգային դիտորդ) ներկա լինի հայ գերիների առաջիկա դատավարություններին, նպաստի ռիսկի տակ գտնվող գերիների շտապ և անկախ բժշկական հետազոտություններին»,– հարցրել է պատգամավորը։
Նա նաև պահանջել է ներկայացնել հստակ ժամանակացույց, թե երբ է հանձնաժողովը հրապարակային ձևով հաշվետու լինելու ձեռնարկվելիք քայլերի և Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ։
Բաքվի իշխանությունները պաշտոնապես հաստատել են 23 հայերի գերեվարման փաստը, որոնցից 17-ը Ադրբեջան են տեղափոխվել Արցախի դեմ 2023 թվականի սեպտեմբերյան ռազմական հարձակման արդյունքում։ Նրանց շարքում են Արցախի նախկին պետական նախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը, ԼՂ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանը, ինչպես նաև Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը։

Член Европейского парламента от Люксембурга Фернанд Картхойзер направил Еврокомиссии срочные письменные запросы, поинтересовавшись, возможно ли командировать представителей Европейского союза в Баку с целью наблюдения за судебными процессами в отношении армянских заключённых. Об этом сообщила Европейская армянская федерация за справедливость и демократию (EAFJD).
Картхойзер подчеркнул, что Азербайджан недавно распорядился закрыть бакинское отделение Международного комитета Красного Креста — единственной международной организации, которая регулярно посещала армянских пленных. По его словам, это решение ликвидировало возможность внешнего гуманитарного контроля за условиями содержания заключённых, сообщает «Sputnik Армения».
«Достоверные данные также свидетельствуют об ухудшении здоровья ряда содержащихся лиц, отказе в необходимой медицинской помощи, отсутствии связи с семьями, изоляции, а также о политически мотивированных и сфабрикованных обвинениях. Несмотря на это, на прошедших в апреле парламентских слушаниях в Бельгии посол Азербайджана заявил, что судебные процессы над армянами открыты для всех иностранных дипломатов, работающих в Баку», — написал депутат.
Он также сослался на недавнее заявление министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна о том, что вопрос пленных остаётся нерешённым, а их освобождение по-прежнему рассматривается как важнейший гуманитарный приоритет.
«Учитывая эти события и посредническую роль ЕС в регионе, какие конкретные шаги предпримет Комиссия, чтобы обеспечить присутствие представителей делегации ЕС в Баку (или других международных наблюдателей) на предстоящих судах над армянскими пленными, а также содействовать проведению срочного и независимого медицинского обследования для тех, чья жизнь под угрозой?» — задал вопрос Картхойзер.
Он также потребовал представить чёткий график, когда Еврокомиссия публично отчитается о предпринятых действиях и выполнении Азербайджаном своих международных обязательств.
Власти Баку официально подтвердили факт пленения 23 армян, из которых 17 были перевезены в Азербайджан после военного наступления на Арцах в сентябре 2023 года. Среди них — бывший государственный министр и меценат Рубен Варданян, экс-командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, бывший замкомандующего Давид Манукян, экс-глава МИД Арцаха Давид Бабаян, председатель парламента Арцаха Давид Ишханян, а также бывшие президенты Арцаха Аркадий Гукасян, Бако Саакян и Араик Арутюнян.